Ako odstrániť zápach z práčky? Táto rada je na nezaplatenie!

zápach z práčky

V dnešnej dobe sa každý deň na trhu objavujú nové elektronické zariadenia, ktoré nám uľahčujú každodennú prácu. Kedysi naše staré mamy nemali také vymoženosti, preto chodievali k potoku, kde si všetku bielizeň prali ručne. My dnes všetko šupneme do práčky, nastavíme program a máme to bez akejkoľvek výraznej námahy. 

A najlepšie sú tie programy, ktoré vám bielizeň vyperú o 15 minút alebo o pol hodiny pri nižšej teplote. Avšak v takom prípade zabúdame na jednu najdôležitejšiu vec – pri nízkych teplotách sa v práčke usádzajú baktérie a pleseň, ktoré časom môžu prerásť do nepríjemného zápachu. Čo s tým? 

Príčiny zapáchajúcej práčky

Jednou z najčastejších príčin zapáchajúcej práčky je hromadenie zvyškov pracieho prášku, aviváže alebo nečistôt z bielizne. Tieto usadeniny sa môžu zachytiť na stenách bubna, v zásobníku na prací prostriedok, hadiciach alebo filtre. V priebehu času vytvárajú vlhké a teplé prostredie, ktoré je ideálne pre množenie baktérií a plesní, čo vedie k nepríjemnému zápachu. 

Používanie nadmerného množstva pracieho prostriedku alebo aviváže tento problém len zhoršuje, pretože zvyšky sa často nevymyjú úplne. Ďalšou príčinou je nedostatočné vetranie práčky po praní. Ak po skončení cyklu ihneď zatvoríte dvierka a zásobník, vo vnútri práčky zostane vlhkosť, ktorá podporuje vznik plesní a zápachu. 

Okolie gumového tesnenia, ktoré zachytáva zvyšky vody a nečistoty, býva obzvlášť náchylné na vznik plesní. Pranie pri nízkych teplotách, používanie krátkych programov a zanedbanie pravidelného čistenia len prispievajú k tomuto problému.

Starostlivosť o práčku

Starať sa treba o každý jeden spotrebič v domácnosti, preto práčka nie je žiadnou výnimkou. V tomto prípade stačí z času na čas použiť program s vyššou teplotou. Takto sa práčka dokáže v podstate vyčistiť sama bez vašej pomoci. Vyššia teplota zaistí, že sa kvázi vydezinfikuje bubon, hadičky atď. Poprípade môžete do prania pridať ocot, ktorý práčku dokonalo vyčistí a odstráni z nej všetky nepríjemné pachy.  

Nezabúdajte tiež na pravidelné čistenie filtra. Ten by sa mal čistiť 2-krát za rok, no v prípade, že máte v domácnosti nejaké chlpaté zvieratko, poprípade dlhšie vlasy, ktoré sa v ňom zachytávajú, tak aj častejšie. Filter stačí poriadne prepláchnuť pod tečúcou vodou a máte vybavené.

pleseň v zásobníku
Shutterstock®

Tipy na pravidelné čistenie práčky

  • Raz mesačne spustite program na vysokej teplote: Vyberte najvyšší možný teplotný cyklus a nechajte práčku bežať naprázdno, aby sa vydezinfikoval bubon a vnútorné časti.
  • Použite ocot a sódu bikarbónu: Nalejte do bubna šálku octu a pridajte dve polievkové lyžice sódy bikarbóny, potom spustite horúci program. Ocot odstraňuje zápach a vodný kameň, zatiaľ čo sóda bikarbóna pomáha čistiť.
  • Pravidelne čistite zásobník na prací prostriedok: Vyberte zásobník, umyte ho pod tečúcou vodou a odstráňte všetky usadeniny. Ak je veľmi znečistený, použite starú zubnú kefku a trochu octu.
  • Čistite gumené tesnenie: Skontrolujte okolie gumového tesnenia na dvierkach, kde sa môže hromadiť voda, vlákna a pleseň. Utrite ho handričkou namočenou v octe alebo špeciálnom čistiacom prostriedku na plesne.
  • Preplachujte filter: Filter na odtok vody čistite aspoň dvakrát ročne alebo častejšie, ak máte v domácnosti zvieratá. Opatrne vyberte filter a prepláchnite ho pod vodou.
  • Používajte špeciálne čistiace prostriedky na práčky: Raz za pár mesiacov použite komerčné čistiace prostriedky určené na odstraňovanie usadenín a vodného kameňa.
  • Nezabúdajte na hadice: Skontrolujte a vyčistite odtokové hadice, aby ste predišli upchatiu a hromadeniu nečistôt.
  • Po praní nechávajte práčku otvorenú: Ponechajte dvierka aj zásobník na prací prostriedok otvorené, aby mohla práčka dobre vyschnúť a zabránilo sa vzniku plesní.
  • Dávkujte pracie prostriedky správne: Používajte iba odporúčané množstvo prášku alebo gélu, aby ste predišli hromadeniu zvyškov vo vnútri práčky.
  • Pravidelne kontrolujte celkový stav práčky: Raz za čas si všímajte, či práčka správne funguje, a v prípade problémov ju nechajte skontrolovať odborníkom.

Čo v prípade plesne v práčke?

Tá má tendenciu usádzať sa v okolí tesnenia, a práve pleseň je pôvodcom zápachu z práčky. Ako sa jej zbaviť? Vezmite si handričku a namočte ju do nejakého prostriedku proti plesni. Handričku vložte do práčky a zapnite najvyšší program. Takto sa vám práčka pekne sama vyčistí.

A ako predchádzať vzniku plesní v práčke? Základom je vetranie, vďaka ktorému sa nebude v práčke držať vlhkosť a nebudú vám plesne vznikať.

pleseň v bubne
Shutterstock®

Vplyv pracieho prostriedku na zápach práčky

Používanie nesprávneho alebo nadmerného množstva pracieho prostriedku môže významne prispieť k zápachu práčky. Ak sa prací prášok alebo gél úplne nerozpustia, zvyšky sa hromadia v zásobníku, bubne a hadiciach práčky. Tieto usadeniny v kombinácii s vlhkosťou vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií a plesní, ktoré sú hlavnou príčinou nepríjemného zápachu. 

Lacné pracie prostriedky s nižšou kvalitou alebo vysokým obsahom plnív často spôsobujú väčšie usadeniny. Naopak, používanie kvalitných pracích prostriedkov v správnom množstve môže pomôcť predchádzať týmto problémom. 

Ak periete pri nízkych teplotách, je obzvlášť dôležité zvoliť prací prostriedok, ktorý je účinný už pri nižších teplotách a nezanecháva zvyšky. Odporúča sa tiež raz za čas použiť špeciálne čistiace prostriedky na práčku alebo prírodné alternatívy, ako ocot a sóda bikarbóna, ktoré pomáhajú odstrániť usadeniny a udržiavajú práčku bez zápachu.

 Tipy na predĺženie životnosti práčky

  • Pravidelne čistite filter a zásobník na prací prostriedok.
  • Raz mesačne spustite prázdny cyklus na najvyššej teplote.
  • Po praní nechávajte dvierka a zásobník otvorené, aby práčka vyschla.
  • Používajte správne množstvo pracieho prostriedku podľa odporúčaní.
  • Pravidelne kontrolujte odtokové hadice a hadice na prívod vody.
  • Zabráňte preťaženiu práčky a dodržujte maximálnu hmotnosť náplne.
  • Používajte zmäkčovače vody, ak máte tvrdú vodu, aby ste predišli vodnému kameňu.
  • Raz ročne nechajte práčku skontrolovať odborníkom.

Aktualizovaný článok: 12.01.2025

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.01.2018 19:51

Super, ďakujem!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.01.2018 22:21

ja pridávam ocot do pračky pravidelne.Odstráni mi aj vodný kameň,aj by mal ustáliť farby na farebnom oblečení.Po každom praní nechám pračku aspoň dva dni otvorenú,nech sa riadne presuší.Necítim z pračky žiadny zápach...

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

19.01.2018 09:32

ocot je podla mňa najúčinejšia zbraň na vodný kameň aj nečistoty..

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

19.01.2018 16:20

Vyskúšam.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.06.2018 22:30

Ocot použīvam roky

Vaše meno:

Veronika Sepešiová

Veronika Sepešiová

27.09.2018 22:32

Ja používam ocot, a zatiaľ nesklamal

Vaše meno:

Veronika Sepešiová

Veronika Sepešiová

27.09.2018 22:32

Ja používam ocot, a zatiaľ nesklamal

Vaše meno:

Veronika Sepešiová

Veronika Sepešiová

27.09.2018 22:32

Ja používam ocot, a zatiaľ nesklamal

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

05.10.2018 20:41

So zápachom z práčky som sa ešte nestretla. Fakt ale je, že tmavé prádlo periem stále s pridaním octu.Farby zostávajú- vďaka octu - stále pekné.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.