Ako na to... Opúšťať zónu komfortu a ísť ďalej, než pustí povraz

My všetci bývame „priviazaní“ k zóne pohodlia tenkým povrazom. Hoci nie je hmotný, lebo zvyčajne ide o naše predstavy a presvedčenia, ktoré sme si vytvorili, je mocný. Niekedy nás chráni, ale zvyčajne nás brzdí. Trefne to ilustruje príbeh o slonovi, ktorý vyrástol na povraze.

 

Malé sloníča je od narodenia určené k tomu, aby zostávalo v ohrade na veľmi obmedzenom mieste. Je priväzované povrazom o nohu k drevenému stĺpu, ktorý je zasadený veľmi pevne a hlboko v zemi. Toto obmedzuje sloníča v pohybe a núti ho zostávať iba vo vymedzenej časti priestoru. Sloníča sa spočiatku pokúsi povraz pretrhnúť, ale je slabé, aby sa mu to podarilo. Naučí sa teda, že môže ísť iba potiaľ, pokiaľ siaha povraz. Po čase sloníča narastie a má 5 ton. Môže povraz kedykoľvek pretrhnúť, nikdy to však neurobí. Ako mláďa sa naučilo, že na to nemá dostatok sily. 

 

Odporúčame: Ako na to... Vyrásť v „šťavnatú jahodu“

Ako na to Opúšťať zónu komfortu a ísť ďalej

Zdroj: Shutterstock®

Máte aj vy nejaký priestor, ktorý ste vymedzili a nechodíte zaň?

 

Polovica mozgu, ktorá má schopnosť plánovať, snívať a skladať básne je tá časť nášho JA, ktorá je neustále pripravená vydať sa za každou lákavou možnosťou. Je to jedna stránka našej duše. Tá druhá, staršia časť mozgu, ktorá je orientovaná na prežitie, sa zaoberá úplne odlišnými vecami - povzbudzovaná čelným mozgovým lalokom predvída veľké veci, ktoré pred nami ležia. Lenže, akonáhle na ne príde, „mozog prežitia“ začne robiť všetko pre to, aby naďalej platil daný stav vecí.

 

Toto je naša veľká ľudská irónia: sme druhom, ktorý dokáže snívať, ale druhá časť nášho ja nás strháva späť a bráni nám v dosahovaní snov. Keď uvažujete nad zmenami, berte do úvahy paradox toho, že hoci sa vďaka predstavivosti otvoríte riziku, vzápätí príde tendencia časti hlavy toto riziko vytesniť. Čiže žiadne ľahké pretrhávanie špagátu. Animálne ja velí zostať v bezpečí a v tom, čo pozná. 

 

Odporúčame: Vďaka čomu budete dlhšie žiť?

Ako na to Opúšťať zónu komfortu a ísť ďalej

Zdroj: Shutterstock®

Naša zóna pohodlia pracuje na rovnakom princípe ako termostat v dome

 

Vo chvíli, keď teplota v miestnosti dosiahne nastavenú hodnotu, termostat vyšle elektrický signál kúreniu, aby sa aktivovalo alebo deaktivovalo. Ak sa teplota v miestnosti začne meniť, elektrické signály budú naďalej pokračovať v regulovaní a udržaní teploty v optimálnej hodnote. Takto trefne to opisuje Jack Canfield. Podobne aj my máme svoj vnútorný termostat, ktorý reguluje výkon v okolitom svete. Namiesto elektrických signálov používa signály nepohodlia, ktoré nás bezpečne udržia vo vlastnej zóne pohodlia. Vo chvíli, keď sa svojím správaním alebo výkonmi začneme približovať k hranici zóny pohodlia, začneme sa cítiť nepríjemne. Práve toto sú dôvody, prečo máme minimálnu chuť opúšťať zónu komfortu – bojíme sa, čo za nebezpečie a neistota nás čaká. Dokážeme si to tak verne vykresliť v predstavách, že naše katastrofické scenáre by boli hodné sfilmovania.

 

Odporúčame: 7 top tipov, ako schudnúť z oblasti brucha

Ako na to... Vyrásť v „šťavnatú jahodu“

Zdroj: Shutterstock®

Jedno je isté, nikdy nemôžeme byť celkom pripravení na to, čo je úplne nové a neznáme

 

Musíme sa prispôsobiť a každé radikálne prispôsobovanie znamená krízu v mienke o sebe samom: prechádzame testom, v ktorom musíme dokázať svoju hodnotu. Neraz to nejde inak, ako opustením ulity bezpečia. A hoci sa nám to nezdá, najviac sa naučíme práve v situáciách mimokomfortnej zóny – tam sa dá pretrhnúť akýkoľvek povraz. Preto sa potrebujeme čas od času, ideálne skôr pravidelne, vydávať do neznámeho „nebezpečia“ a zbierať zážitky. Vďaka tomu zistíme, že aj keď sa cítime nepríjemne, tieto pocity sú nám vlastne na úžitok. Znamenajú totiž, že sa nútime prekonávať svoje obavy a ideme za hranice pohodlia, čím si doprajeme prežívať život naplno, a tak sa stávať sebavedomejšími. 

 

Odporúčame: Maškrtíme zdravo: Špaldovo-jablkový koláč s hrozienkami a brusnicami

Ako na to... Vyrásť v „šťavnatú jahodu“

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

 

P.S.: Jedno malé aplikačné odporúčanie - Keď začnete príliš premýšľať, prepracujete sa k paralýze z analýzy. Vášmu mozgu tak poskytnete priestor na to, aby mohol vytvárať veľa zdôvodnení ospravedlňujúcich, prečo by ste mali v komfortnej zóne zostať. Takže, niekedy je lepšie odštartovať samých seba spôsobom: tri, dva, jedna idem/urobím/vyskúšam/zistím/podniknem/spýtam sa/strápnim sa/vystavím sa… kreativite sa medze nekladú :)

 

Odporúčame: Ako na to... Udržiavať pozitívne presvedčenia v dobrej kondícii

Nabudúce sa pozrieme na to, ako neuviaznuť v starom hneve smiley

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Jana Komadová

Jana Komadová

15.11.2015 18:47

Skvelý článok

Vaše meno:

Dušan Karaman

Dušan Karaman

31.12.2015 22:21

a preto pravda je vo hviezdach.............

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.