Ako sa vyhnúť depresii? Poradíme vám 3 tipy na pohodovú jeseň.

Babie leto končí – jesenná depresia sa blíži. Dni sa míľovými krokmi skracujú a nálada každej z nás pomaly klesá. Letné romániky sú rozpúšťané čoraz častejším dažďom a telo akoby sa pripravovalo na poriadne krutú zimu. A do toho každodenné starosti, ktoré vás definitívne odrovnajú.

Buďte pripravená a povedzte depresii NIE !

Kedy depresia útočí?

Jeseň možno považovať za depresívne obdobie, a to hlavne preto, že dochádza k zmene ročného obdobia. Práve pomalý prechod z leta do zimy dokáže radikálnejšie ovplyvniť krehký neurologický systém, a tým i našu psychiku. Organizmus totiž potrebuje na jeseň spomaliť výkon a ušetriť energiu, s čím súvisí „neopodstatnená“ únava. Vedci sa zhodujú, že jednou z príčin je aj zmena v hladine hormónov, ako sú melatonín, serotonín či noradrenalín. Ak k tomu pridáme stres a možné genetické predispozície, máme depresiu ako vyšitú! 

 

Pozri aj: Ako vyliečiť afty v ústach? Poznáš tieto najúčinnejšie prírodné prostriedky?

zlá nálada

Zdroj: Shutterstock®

Každý z nás si tým aspoň raz za život prešiel.

Únava, bolesť hlavy, hromadenie problémov, väčšia chuť do jedla, zvýšená túžba byť sám, smútok a strata záujmu o čokoľvek. Len časť symptómov, ktorými ročne trpí viac ako 615 miliónov ľudí na svete. Bohužiaľ, tieto sezónne poruchy často vedú k trvalým, vážnejším depresívnym stavom. I keď si mnohí z nás myslíme, že ide o prechodné obdobie, ktoré s prvým decembrovým týždňom pominie, netreba to podceňovať.

 

Hormóny šťastia

Endorfín, tiež známy ako hormón šťastia, je jedným z hormónov, ktoré nám jeseň spríjemnia. Pôsobí nielen na zlepšenie nálady, ale dokáže tlmiť bolesť a je označovaný za najsilnejšiu legálnu drogu. Najviac sa ho vyplavuje  pri strese, fyzickej aktivite, alebo sa môže do tela dodať vo forme tabliet, avšak tu si treba dávať pozor na vznik závislosti.

 

Ďalším hormónom je spomínaný serotonín, ktorý navodzuje pocit pokoja, pohody a ovplyvňuje aj spánok. Práve jeho nedostatok má súvis s depresiou. Do tela ho môžeme dostať banánmi, špenátom, lososom alebo kuracím mäsom.

 

Dopamín je hormón, ktorý  sa vyplavuje keď sme odmenení – či už pochvalou od šéfa alebo darčekom od manžela. Rovnako sa vyplavuje pri sexe, fajčení a podľa niektorých experimentov aj pri nakupovaní. Jeho nedostatok sa prejavuje u ľudí, ktorí požívajú návykové látky (cigarety, alkohol, drogy) a pri ich dlhodobom užívaní sa u nich prejavia úzkostné stavy. 

 

Pozri aj: Aké sú najvyhľadávanejšie tipy na účes na Pintereste?

ako si zlepšiť náladu

Zdroj: Shutterstock®

3 typy, ktoré vám pomôžu predísť stavom úzkosti.

  • Zdravá životospráva, kvalitný spánok a cvičenie patria medzi základné tri body. Pokiaľ nepatríte medzi vyznávačky tohto trojboja, tak praktizujte aspoň sex.  Čím viac endorfínov sa vám vyplaví do krvi, tým lepšie sa budete cítiť.
  • Choďte do prírody. Nielen čerstvý vzduch, ale aj slabnúce slnko vám dodá energiu a teplo do tela. Ak ste zaneprázdnená prácou, zaskočte si aspoň do sauny či na masáž, ktorú je vhodné skombinovať aj s plávaním.
  • Umenie je jedným z najstarších liečiteľov. Kúpte si dobrú knihu (a fľašu vína), choďte do divadla, na hudobný koncert, kúpte  si plátno a vybite si na ňom zlosť divokými fŕkancami alebo zvečnite momentálne pocity farebnou machuľou. 

Pokiaľ ste sa ani v jednej zo spomenutých činností nenašli, poprípade na vás nezaberajú, skúste našu poslednú radu - majte sa rada a rozdávajte lásku. Povedzte si aká ste výnimočná, aká ste krásna, aká ste úspešná a usmejte sa.

 

Odporúčame: Návod, ako neverbálne pôsobiť na mužov. Takto ti vyhovejú vo všetkom!

10 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.10.2017 08:38

práve aktuálna téma na tieto pochmúrne zimné večery... poučné..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.10.2017 09:59

veľmi dobrý článok

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

25.10.2017 11:29

zaujímavý článok

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

25.10.2017 14:04

Našťastie ma depresia obchádza...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.10.2017 15:57

i ja som zaznamenala jesennú únavu a úbytok energie, ale pripisujem to práci na záhrade, ktorej bolo neúrekom, zregenerujem, cez zimu odpočiniem a budem sa tešiť ďalšej sezóne

Vaše meno:

benynka

benynka

25.10.2017 18:15

naj hormón na jesennú depresiu C8H11N

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

25.10.2017 19:36

.. a myslieť pozitívne .. !!! Veľa endorfínu , serotonínu , veľa úsmevov a prechádzky v prírode- to určite prospeje ;-)

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

25.10.2017 21:01

nie je to jednoduché, keď Vás chytí depresia v akomkoľvek období, mne pomáha byť v spoločnosti ľudí, ktorých mám rada a ktorí majú radi mňa

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.10.2017 23:20

Mať jesennú depku a mať klinickú depresiu sú dve rozdielne veci. S tou prvou sa bojuje oveľa jednoduchšie, na tú druhú sú už potrebné medikamenty.Aj pochmúrna jeseň môže byť krásna, keď je človek zdravý a môžeme si ju krajšou vytvárať aj my sami...ďakujem za poučný článok..

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

18.11.2017 13:09

Jednoznacne sport a aktivita...inak to nejde....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE