Cukor je droga a spôsobuje závislosť podobne ako alkohol, cigarety, hazardné hry, heroín, kokaín…
Na tom sa asi zhodneme, hoci niekto môže namietať. Cukor je totiž jednou z významných príčin mnohých ochorení. A tie bývajú naozaj vážne.
Možno si to nechceme priznať, ale výskumy hovoria jasne - chorobnosť rastie kvôli cukru, rozmáhajú sa tzv. civilizačné choroby, sme čoraz tučnejší a čoraz viac chorí nielen fyzicky, ale aj duševne… Kvôli cukru...
Bude ťa zaujímať: LepšíDeň.sk - Zdravé stravovanie pre deti. Tipy a rady
Ako ste na tom? Ste závislé?
Skúste si poctivo odpovedať na pár nasledujúcich otázok:
- Bolieva vás hlava? Mávate migrény?
- Ste podráždené a nervózne?
- Je vaše dieťa ako „z divých vajec“?
- Ste vy alebo vaše dieťa nesústredení?
- Mávate výkyvy nálad?
- Keď ste hladné, ste aj nervózne?
- Cítite sa nepohodlne vo svojej koži?
- Trpíte pre nafúknuté brucho a nepríjemnú plynatosť?
- Zle spíte?
- Máte ráno opuchnuté oči, hoci ste večer predtým neflámovali a spali ste dostatočne dlho?
- Ste pažravé?
- Mávate „depky“?
- Leskne sa vám pleť?
- Dámy, máte celulitídu?
Ak ste na niektoré otázky odpovedali „áno“, je možné, že príčinou vašich kladných odpovedí je pojedanie cukru a iných sladidiel v nadmernom množstve. Pritom si to ani neuvedomujete.
Výborne túto tému rozobrali tri dámy v knihe Nesladím. Angelika Kutišová, Vladimíra Ollé a Silvia Langermann. Na vlastnom príklade, ponúkli množstvo rád, tipov a receptov. Aby ste neboli otrokyňami svojich chutí. Aby ste si raz mohli jednoducho povedať - NESLADÍM!
Pozri aj: Nekompromisný prieskum: Ako vyzerá ideálna ženská postava?
Zbavte sa chuti na sladké
Aj vďaka spomínanej knihe a ich tipom dosiahnete mnohé pokroky. Ony to vyskúšali na sebe a zafungovalo:
- natrvalo sa zbavíte nadbytočných kilogramov
- budete jesť zdravo a chutne
- budete jesť normálne a plnohodnotné jedlá (nečakajte žiadnu exotiku ani obmedzovanie),
- budete žiť slobodne a nebudete otrokom svojich chutí
- naučíte sa počúvať svoje telo
- ušetríte peniaze za diétne „zázraky“, od ktorých „zaručene“ schudnete
- ušetríte peniaze za výživové doplnky a lieky na civilizačné choroby
- budete mať pokojnejšie a vyrovnanejšie deti.
Odporúčame: LepšíDeň.sk - Biozaváranie. Bez cukru – zdravšie a lepšie
Cukor – hrozba už v detstve
Áno, cukor predstavuje najväčšie riziko práve pre naše deti, u ktorých sa môže závislosť od cukru vyvinúť už v ranom štádiu detstva. A my ako mamičky si to neuvedomujeme, alebo to zámerne prehliadame, prípadne si myslíme – naše deti také nebudú.
A začína sa to nenápadne. Nevinné odmeňovanie pri rozbitom kolienku, za dobrú známku alebo pri utíšení dieťaťa v supermarkete. Môže to vyústiť aj do spomínanej závislosti alebo zdravotných ťažkostí.
„Zavádzajúcimi môžu byť i reklamy, ktoré propagujú rozličné cukrovinky, a to najmä v čase, keď vysielanie sledujú zväčša deti,“ upozorňujú autorky knihy Nesladím. „Často práve zástupcovia cukrovinkárskeho priemyslu vystupujú ako experti na zdravú výživu a tvária sa, že sú plnohodnotnými partnermi detských klubov, škôl či iných inštitúcií, ktoré sa podieľajú na programoch pre znižovanie detskej obezity.“
Pravda, však?
Odporúčame: 7 spôsobov, ako ušetriť na svietení
Okrem obezity sa pri nadmernej konzumácii cukru však môžu vyvinúť aj rôzne psychické choroby a poruchy ako napríklad:
1. ADD/ADHD
Je to porucha pozornosti (ADD) a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), ktoré sú dnes diagnostikované u 5 % detí a mladistvých vo veku od 3 do 17 rokov.
Medzi najdôležitejšie symptómy patria napríklad: nepozornosť, zábudlivosť, chýbajúce sebavedomie, emocionálne výkyvy, poruchy spánku a zaspávania, chaotické správanie, impulzívnosť a iné.
2. Výkyvy nálad
Je všeobecne známe, že deti majú citlivý nervový systém, preto najmä pri konzumácii cukru často dochádza k zmenám nálad. Niektoré deti môžu byť dokonca agresívne alebo hašterivé. Štúdie dokazujú, že deti, ktoré pili nadmerné množstvo sladkých nealkoholických nápojov, boli často hyperaktívne alebo mali problémy s koncentráciou.
Podľa združenia zaoberajúceho sa príčinami, symptómami či liečbou kvasinkových infekcií (Yeast Infection Advisor), podporuje cukor okrem iného aj tvorbu kvasinkových húb v črevách, čo opäť negatívne vplýva na správanie sa detí.
3. Depresia
Charakteristickými znakmi sú nespavosť, skľúčenosť, rozladenosť. Ľudia trpiaci depresiou nemajú z ničoho radosť, sú malátni, bez záujmu, rýchlo sa unavia a ťažko sa dokážu na niečo koncentrovať.
Strava s vysokým obsahom fruktózy spôsobuje, že mozog reaguje na podnety oveľa citlivejšie, a to najmä na stres v období dospievania. Tínedžeri konzumujúci nadmerné množstvo fruktózy sú náchylnejší na depresie a úzkostné stavy.
Ďalšíe zajímavé články nájdete na: www.LepšíDeň.sk