Čím prekonať jarnú únavu?

 

Príroda sa prebúdza k životu, no vy máte pocit, že s vami je to presne naopak? Sužuje vás únava, vyčerpanosť, malátnosť, podráždenosť či pocity smútku? Zrejme trpíte jarnou únavou. Dobrá správa je, že si s ňou môžete pomerne jednoducho poradiť.

 

 

 

 

Väčšine z nás sa stáva rok čo rok, že nás jednoducho v celej svojej sile zasiahne jarná únava. Hoci vonku všetko ožíva, s naším organizmom sa deje presný opak. Ako jednoduchým spôsobom jarnú únavu prekonať?
 

Dávajte si pozor na to, čo jete

S príchodom prvých slnečných lúčov sa mnohí rozhodnú zmeniť svoje stravovacie návyky v snahe zhodiť prebytočné kilogramy. Bohužiaľ, často si zvolia absolútne nevhodný spôsob, ktorým sú diéty. „Zaručené“ diéty sú väčšinou založené na radikálnom obmedzení príjmu potravín, čo zvyšuje deficit dôležitých látok v organizme, ktorý je už aj tak po dlhej zime oslabený. To znamená, že pocity únavy, malátnosti a podráždenosti sú ešte intenzívnejšie. Čo teda robiť? Pravidlo číslo jedna znie: žiadne diéty!

 

So zmenou v stravovaní začnite postupne. Sústreďte sa na príjem potravín, ktoré sú zdravé, ľahké a plné výživných látok. Voľbou správnych potravín nielen schudnete, ale sa aj vyhnete nepríjemným symptómom jarnej únavy. Snažte sa do jedálnička zaradiť najmä veľa ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a celozrnných produktov.

 

Nezabúdajte, že súčasťou správneho stravovania sú aj zdravé a vyvážené raňajky. Ak potrebujete dodať energiu, na raňajky si doprajte ovsené vločky, ovocie  či orechy, ktoré obsahujú mnoho dôležitých živín. Ak raňajky vynechávate, nečudujte sa, že trpíte akútnym nedostatkom energie a priberáte.

 

Odporúčame prečítať: Ako získať viac prirodzenej energie?

ako si poradiť s únavou

Zdroj: Shutterstock®

 Voda je základ

 

Ak každý deň neprijmete dostatočné množstvo tekutín, dôsledkom je únava a malátnosť. Preto je ideálnym riešením začať s pitným režimom už ráno a hneď nalačno vypiť dva poháre vody, obohatené napríklad o šťavu z citróna. To naštartuje metabolizmus a pomôže organizmu zbavovať sa toxických látok. Samozrejme, vhodné tekutiny (čistá voda, minerálka, bylinkové čaje, zriedené ovocné a zeleninové šťavy) treba dopĺňať priebežne počas dňa. Denne treba vypiť dva až tri litre tekutín.

 

Odporúčame prečítať: Ako správne dodržiavať pitný režim

 

Vybehnite na vzduch

Venujete sa skupinovému cvičeniu, ktoré sa počas celého roka cvičí v interiéri? Skvelé! Avšak s príchodom teplejších dní je vhodné cvičenie v interiéri doplniť o pohybové aktivity vonku. Postačia prechádzky, jogging alebo bicyklovanie. Čerstvý vzduch v kombinácii so slnečnými lúčmi a pohybovou aktivitou pôsobí blahodarne nielen na telo, ale aj psychiku. Ak budete dostatok času tráviť vonku, nabije vás to pozitívnou energiou.

 

V prípade, že nešportujete, jar je ideálnym ročným obdobím na to, aby ste začali a zmenili svoj život k lepšiemu! Už polhodinová prechádzka dokáže urobiť doslova zázraky: aj vďaka endorfínom sa budete cítiť šťastnejšie a vitálnejšie.

 

 Začnite s otužovaním

 

Otužovanie podporuje činnosť krvného obehu i imunitného systému. Má však svoje pravidlá. Treba začať pomaly a postupne. Na začiatok postačí striedanie teplej a studenej (najskôr vlažnej) sprchy.

 

Odporúčame prečítať: 10 potravín, ktoré vám dodajú energiu

 

Zdroj článku: www.CVICTE.sk

 

Zdroj foto:

www.hellobeautiful.com, www.englin.net

4 komentárov
Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

18.04.2014 17:06

Dobrý článok, veru tak žiadne diéty a čerstvý vzduch :)

Vaše meno:

Mária Kušnírová

Mária Kušnírová

18.04.2014 22:30

pitný režim by mal byť na 1. mieste :) čo sa týka otužovania, niečo pravdy na tom bude, aj keď osobne sa do toho nejak nehrniem :D

Vaše meno:

Diana Pavelková

Diana Pavelková

19.04.2014 10:01

ja som jarnú únavu nikdy nemala práve naopak v jari som stále svieža a fit :) skôr zima je pre mňa depresívna

Vaše meno:

Martina Ontkocová

Martina Ontkocová

19.04.2014 14:04

tento rok som začala takto bojovať proti jarnej únave a musím poklopkať, že ma veru obišla :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE