Vajíčka väčšina z nás jednoducho miluje a na raňajky si ich ani mnohí jednoducho nevedia odpustiť. Aj keď boli v minulosti vajíčka pomerne kontroverzné a polemizovalo sa o tom, že ich každodenná konzumácia má vplyv na zvyšovanie zlého cholesterolu v krvi, dnes je jedenie vajíčok na dennom poriadku z vedeckého hľadiska neškodné.
Nie je však pravidlom, že si vždy volíme najzdravší spôsob prípravy vajíčok, aký existuje. Na to či je vajíčko po tepelnej úprave stále také bohaté na živiny ako za surova, vplýva mnoho premenných.
Teplo ich znehodnocuje
Varené na mäkko či natvrdo, pošírované, vypražené na oleji v podobe volského oka, či opekané na panvici a zamiešané do starej dobrej omelety. Práve sme vymenovali najbežnejšie a zároveň najpopulárnejšie spôsoby prípravy vajíčok.
Každá tepelná úprava vajíčka zaručuje, že sú bezpečnejšie na konzumáciu a aj to, že sú niektoré živiny, ktoré obsahujú, ľahšie stráviteľné. Platí to napríklad v prípade bielkovín. Ako však dobre vieme, tepelná úprava vie živiny aj znehodnotiť a vajíčka nebudú výnimkou.
Bude sa ti páčiť: Videorecept: Dezert lenivej gazdinky alebo zapečené croissanty so zmrzlinou
Kratšia úprava je zdravšia
Výskumy ukázali, že krátkou, niekoľkominútovou tepelnou úpravou vajíčka strácajú obsah vitamínu A, antioxidantov či vitamínu D až do výšky 20 percent. Samozrejme, platí, že čím kratšia je v tomto aspekte tepelná úprava, tým lepšie.
Ukázalo sa totiž aj to, že pečením vajíčka (napríklad v koláči) po dobu 40 minút môže stratiť až 60 percent z obsahu svojich cenných vitamínov a minerálov, ktoré z neho v podstate robia superpotravinu. Napriek tomu je vajíčko natoľko bohaté na živiny, že aj po tepelnej úprave akéhokoľvek druhu v ňom zostáva ich celkom slušný pomer.
Inšpiruj sa: Chytila ťa chuť na slané? Priprav si bryndzové vrtuľky z lístkového cesta!
Ako na najzdravšie vajíčka?
Dostávame sa k tomu, ako vyzerajú tie najzdravšie vajíčka na svete. Pripravíte ich, ak budete nasledovať tieto kroky:
- Nepodceňte výber vajíčka. Siahajte po vajciach z domáceho chovu alebo tie v bio kvalite.
- Vyberajte vhodnú metódu prípravy. Najzdravšie vajíčka sú varené alebo pošírované.
- Ak predsa len vajíčka pripravujete pražením na tuku, vyberte ten správny, ktorý dobre znáša vysoké teploty. Medzi takéto zdravé oleje patrí napríklad avokádový či slnečnicový.
- Vajíčka neprevarte. Na vysokej teplote ich držte čo najkratší možný čas a čo sa vyprážania týka, platí to niekoľkonásobne. Čím kratšie ich budete pražiť na tuku, tým lepšie.
- K vajíčkam napokon zvoľte zdravé prílohy. Čerstvá zelenina je vynikajúcim adeptom, chutiť vám budú aj s domácim kváskovým či celozrnným chlebíkom. Zeleninu môžete pridať aj priamo do vajíčok, napríklad v recepte na omeletu. Opäť však platí, že zelenina stráca tepelnou úpravou cenné živiny.