Nenechajte sa pomýliť – čierna reďkovka nie je zhnitá červená! Neznáma čierna reďkovka je druh reďkovky, ktorú si výživoví poradcovia nevedia vynachváliť. A prečo vlastne? Naozaj je najzdravšia zo všetkých reďkoviek, ktoré poznáme? A ak áno, čím to je, že je taká výnimočná? Dosť bolo otázok, poďme sa pozrieť na odpovede!
Nenechajte sa odradiť jej štipľavosťou!
Čierna reďkovka (Raphanus sativus) je mimoriadne aromatická, chutná a výživná. Čo ju odlišuje od ostatných reďkoviek, okrem farby, je jej štipľavosť. No práve tej môže vďačiť za svoje skvelé schopnosti. Túto pálivosť totiž spôsobujú horčičné semená, ktoré sú však mimoriadne liečivé. Tým sa čierna reďkovka stavia do radu k zázvoru, chrenu a čili papričkám.
Ľudstvo ju vraj pestuje už neuveriteľných šesť tisíc rokov! Napríklad taký kráľ Karol Veľký vraj na ňu nedal dopustiť. Čím to teda je, že u nás je ešte stále táto zelenina pomerne málo známa? A zvlášť v tejto dobe, kedy sa opäť začíname akosi viac zaujímať o dary prírody?
Pozri aj: Červená reďkovka: Malý (veľký) jarný životabudič a jeho benefity
Skvelý bojovník proti kašľu
Čierna reďkovka vás dokáže účinne zbaviť kašľa. Pýtate sa, ako to môže nejaká zelenina dosiahnuť? Nuž, jednoducho. Stačí zmiešať šťavu z čiernej reďkovky s medom a piť. Čoskoro tak odstránite kašeľ, zahlienenie aj zachrípnutie, pričom táto šťava zlikviduje aj baktérie či vírusy. Môžu za to vzácne silice, ktoré táto reďkovka obsahuje. Vďaka takzvaným fytoncídom má teda výrazné antibiotické účinky.
Podávajte jednu polievkovú lyžicu štavy, a to niekoľkokrát denne. Táto, zatiaľ ešte stále nedocenená zelenina vám pomôže aj s chudnutím. Zvyšuje peristaltiku čriev, a tým urýchľuje trávenie, plus odstraňuje z tela prebytočnú vodu.
Dokonale vás zbaví škodlivých látok
Za pozornosť rozhodne stojí schopnosť čiernej reďkovky odstraňovať škodliviny z tela. Má totiž blahodarné účinky na pečeň. Po čiernej reďkovke určite siahnite aj vtedy, ak vás trápi dlhodobý stres a nespavosť. Vynikajúco vám poslúži najmä šťava z tejto zeleniny, rovnako ako v prípade kašľa. V porovnaní s ostatnými druhmi reďkovky, tú čiernu je možné aj skladovať, dokonca až pol roka, avšak pri 0 °C.
Môžete si ju dokonca dopestovať aj doma v kvetináči! Keďže čierna reďkovka napohľad nepôsobí vôbec lákavo, v obchodoch či na trhoch ju často prehliadame, prípadne ju považujeme za pokazený iný typ reďkovky. A to je škoda.
Zaujme ťa: Najlepšie ingrediencie do šalátu: Tejto netradičnej chuti neodoláš!
Čím škaredšia, tým zdravšia
Čierna reďkovka chutí výborne, napríklad nakrájaná na plátky a jemne posolená alebo nastrúhaná nadrobno, pridaná do nátierky a šalátu. Napriek svojej nie práve vábivej šupke ukrýva šťavnatú a predovšetkým veľmi zdravú bielu dužinu. Obsahuje vitamín B, C a E, železo, horčík, fosfor a mnohé iné prospešné látky. Vitamínu C má dokonca viac, než citróny.
Čierna reďkovka navyše obsahuje aj pomerne málo známy vitamín PP, ktorý prospieva energetickému metabolizmu. Čiernu reďkovku si môžete aj opiecť alebo ugrilovať, ideálne však je konzumovať ju surovú, kvôli jej vysokému obsahu vitamínu C.
Ak potrebujete zmierniť jej štipľavosť, potrite ju medom alebo ju nechajte chvíľu odstáť v chlade, a to po ošúpaní. Ale pozor, ako pri všetkom, aj pri konzumácii čiernej reďkovky buďte opatrní! V menšom množstve ju prijímajte vtedy, ak vás trápia žlčníkové kamene, takisto pozor, ak máte zápal žlčníka alebo žalúdka. Vo veľkom množstve vám totiž môže tieto orgány podráždiť.