Keď vypukla pandémia, všetky deti jasali od radosti, že nemusia ísť do školy. Ich radosť však netrvala veľmi dlho a nabehlo sa na online vyučovanie. Nikto nečakal, že COVID-19 nás uzatvorí všetkých doma a obmedzí náš každodenný život až do takejto miery. Aj tým najväčším lajdákom začala chýbať škola a kamaráti. Zúfalí rodičia si začali trhať vlasy a modlili sa, aby už začali školy opäť fungovať.
Školský rok sa začal a po celom svete sa začali otvárať zaprášené brány škôl. S obmedzeniami, príkazmi, zákazmi. Nadšené deti, trochu obávajúci sa rodičia a z príprav vyšťavení učitelia.
Ako vysvetlíte svojmu sedemročnému synovi, že si môže zložiť rúško len keď ide na obed alebo desiatuje? Ako svoje deti „prinútite" používať tú smradľavú dezinfekciu zakaždým, keď sa niečoho dotknú? A čo učitelia? Stále napomínať žiakov, aby sa hrali ďalej od seba alebo aby si neskladali masky? Pozrite sa na to, akými kreatívnymi spôsobmi sa popasovali niektorí učitelia s momentálnou situáciou.
Vynaliezavosť a fantázia
Čínski učitelia naozaj sršia nápadmi a ich snaha o jednoduchšie adaptovanie sa detí podľa nových pravidiel je naozaj chvályhodná. Môžete deťom dať prednášku o tom, čo vlastne je koronavírus a ako by sme sa mali chrániť, avšak v zápale hry ich to vôbec zaujímať nebude.
V Číne to učitelia vymysleli perfektne. Deti si sami vyrobili papierové krídla, ktoré im majú pomôcť dodržiavať odstupy. V meste Hangzhou zase deti spoločne s učiteľmi pripravili klobúky, na ktoré pripevnili dlhé balóny alebo kartónové pásy. Takéto klobúky boli vynájdené v trinástom storočí a ich úlohou bolo, aby úradníci neklebetili počas súdu. Deti nielen tvoria, ale sa aj učia.
Moje a tvoje
Jednou z prvých vecí, ktoré učitelia spravili pred návratom detí do školských lavíc bolo, že prerozdelili triedne pomôcky do balíčkov pre každé dieťa. Použili farebné vrecúška, ktoré označili menami, košíky či debničky rôznych farieb, aby ich deti jednoducho rozlíšili. Na zem nalepili šľapaje, ktoré vymedzovali odstupy a v škôlkach na spoločný stôl a stoličky umiestnili fotografie detí.
Neprehliadni: Koronavírus a zvieratá: 3 dôvody, prečo môže byť pes našou silnou oporou
Kreatívne nápady
Prispôsobenie sa novým pravidlám, ktoré vlastne deťom ani nedávajú zmysel, bolo veľmi ťažké. Avšak učitelia sa im snažili uľahčiť tento proces. Ich kreativita a fantázia nepozná hranice. Veľké kartónové škatule pomaľovali a urobili z nich autá, ktoré pripevnili na každú lavicu. Z triedy spravili pláž a farebnými slnečníkmi oddelili stoly. Namiesto sedenia na koberci počas čítania vyrobili loďky z plastových úložných boxov.
V triedach so staršími deťmi použili fólie, plexisklá a farebné pásky, ktorými vymedzili priestory, na stoly pripevnili debničky pre uloženie kníh a zošitov.
Ak ste aj vy učiteľom alebo i rodičom, prezrite si galériu nižšie a možno nájdete inšpiráciu pre vašu triedu.