Náhle zmeny počasia a veľké výkyvy teplôt sa stávajú čoraz častejším javom aj na Slovensku. Zaťaženie ľudského organizmu je v tieto dni omnoho väčšie, pretože sa musí v krátkej dobe prispôsobiť či už chladnejšiemu alebo teplejšiemu počasiu. Medzi najviac ohrozenú skupinu ľudí patria najmä deti a dôchodcovia, ktorých organizmus nie je tak odolný.
Z trička do kabátu
Príjemné prechody medzi ročnými obdobiami sú už dávno minulosťou. V jeden deň sa môžete opaľovať pri vode a na druhý už hľadáte jesennú bundu, ktorú ste plánovali vytiahnuť možno mesiac. Globálnym zmenám sa nevyhneme, a preto je lepšie počítať s akýmkoľvek počasím aj keď to nie je podľa našich predstáv.
Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie
Meteosenzitívni ľudia
Ľudia, ktorí reagujú zhoršením zdravotného stavu pri zhoršení počasia sa nazývajú meteosenzitívnymi. V tieto dni trpia nervozitou, podráždenosťou, problémami so spánkom alebo neustálou únavou.
Najhoršie znášajú zmeny počasia pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, čo dokazuje aj zvýšený počet srdcovo-cievnych príhod a infarktov myokardu. Väčší pozor by si mali na seba dávať taktiež aj astmatici, reumatici alebo ľudia, ktorí prekonávajú ťažkú chorobu.
Odporúčame prečítať: Fitness v tehotenstve? A prečo nie?
Existuje prevencia?
Zmeny počasia neovplyvníme, ale to ako naše telo zareaguje sčasti ovplyvniť môžeme. Dôležité je, mať silný imunitný systém. Do jedálnička by sme mali zaradiť stravu bohatú na vitamín C a horčík. Uprednostniť ovocie pred sladkosťami a menej soliť, sú dobré rady, ktoré vám pomôžu nielen pri zmene počasia.
A na záver, otužujte sa. Pravidelné sprchovanie v studenej vode prospieva pri zlepšovaní telesnej zdatnosti a lepšej odolnosti organizmu. Práve otužovaním si dokážete vybudovať silnejší imunitný systém.
Odporúčame prečítať: Fitness pre začiatočníčky - rady a tipy
www.thinkstockphotos.com