Maková múka - výborná bezlepková náhrada pšeničnej múky? Zisti, aké má výhody!

Múka už dávno nie je len biela a vyrábaná zo pšenice. Dnes nám obchodné reťazce ponúkajú široký výber rôznych múk, ktoré sú vyrábané z najrozličnejších surovín. Čoraz väčšej obľube sa teší aj kokosová, tekvicová či ryžová. Počuli ste však už o makovej múke? Má vysoký obsah mnohých dôležitých látok a niekoľko ďalších výhod. Vhodná je dokonca aj pre osoby, ktoré sú na bezlepkovej diéte. V nasledujúcom článku sa o makovej múke dozviete všetky podstatné informácie aj to, aké je jej využitie v kuchyni!

Poznáte makovú múku?

Mak siaty, latinsky Papaver somniferum, je rastlina z čeľade makovité, ktorá sa pestuje ako olejnina v mnohých krajinách. Napríklad susedné Česko patrí k jeho najvýznamnejším pestovateľom. V mnohých štátoch je však pestovanie maku zakázané, keďže ide o rastlinu, ktorá je aj zdrojom ópia. U nás je napríklad pestovanie regulované, aby nebola rastlina zneužitá na nelegálne účely. Mak siaty bol vyšľachtený v Stredomorí a dnes je rozšírený na mnohých miestach Európy či Ázie. Charakteristický je najmä svojimi peknými červenými, bielymi alebo aj fialkovými kvetmi.

Plodom je mnohosemenná tobolka, známa aj ako makovica, ktorá počas dozrievania mení svoju farbu, a to od zelenej po hnedú. V nej sú ukryté drobné belavé alebo modročierne semená. Pri zbere makovíc sa kladie veľký dôraz najmä na zrelosť semien. Okrem využitia vo farmácii je väčšina produkcie maku určená pre potravinársky priemysel. Z menovaných semien sa okrem iného vyrába aj jedinečná maková múka. Túto múku si však nemôžeme mýliť s klasickým pomletým makom. Semienka maku sa totižto najskôr lisujú za studena, čím sú zbavené oleja. Následne sa vysušia a až potom pomelú do podoby múky.

Pozri aj: RECEPT: Rýchla bábovka z mikrovlnky hotová za 3 minúty - na nerozoznanie od klasickej!

výhody makovej múky

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jej výhody?

Maková múka má hneď niekoľko benefitov, no tým hlavným je najmä to, že je prirodzene bezlepková. Bez problémov ju tak môžu do jedálnička zaradiť osoby, ktorým lepok spôsobuje ťažkosti a aj ostatní jedinci na bezlepkovej diéte. Je teda skvelou alternatívou ku klasickej pšeničnej múke. Múka z makových semien má na rozdiel od zomletého maku skutočne nízky podiel tuku. Naopak je veľmi bohatá na dôležité bielkoviny.

Okrem toho je tiež zdrojom cennej vlákniny, ktorá má blahodarný vplyv na proces trávenia. Maková múka však obsahuje aj celý rad vitamínov i minerálnych látok a stopových prvkov. Spomenúť môžeme najmä fosfor, vápnik, železo, draslík či horčík. Mak je okrem toho známy svojimi upokojujúcimi účinkami na nervový systém človeka. Taktiež podporuje imunitu a priaznivo vplýva na cievy aj hladinu krvného cukru.

použitie makovej múky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju používať?

Po makovej múke sa môžete poobzerať vo väčších supermarketoch aj na internete. Určite ju však zoženiete aj v predajniach so zdravými potravinami. Cena sa pohybuje približne okolo dvoch eur za 500 gramové balenie, no záleží na značke. Nájdete lacnejšie i drahšie výrobky.

Čo sa týka používania makovej múky v kuchyni, to je naozaj všestranné. Môžete ju využívať v podstate veľmi podobne ako klasickú bielu múku. Vhodná je na pečenie sladkých koláčov aj akéhokoľvek pečiva. Uplatnenie nájde pri príprave zákuskov i muffinov. Dokonca z nej môžete upiecť aj chlieb.

Maková múka je však vhodná aj na varenie. Zahustite ňou polievky alebo omáčky. Môžete ju miešať s inými múkami alebo využívať samostatne. V tomto prípade sa však v prípade výroby cesta odporúča použiť o jedno vajíčko viac ako obyčajne, respektíve tak, ako je písané v recepte. 

Odporúčame: Čo nedávať do mikrovlnky ani za nič? Len alobal to nie je!

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.05.2019 05:22

Múka pre všestanné využitie!

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

09.05.2019 15:14

Nepoznám makovú múku,ak na ňu natrafím v obchode,vyskúšam...

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

08.08.2020 22:43

maková múka? taaak o tomto som ešte nepočula vau.. starká je na bezlepkovej diéte, skúsim ju prekvapiť a pripraviť jej niečo z takejto múky ;) ďakujem za tip

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

15.12.2020 08:19

Tak to som nevedel že je aj maková múka

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.03.2021 17:18

Fúú tak to som netušila

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE