Milovanie, a vlastne poďme sa baviť narovinu, sex, by mal byť jednou z tých príjemnejších častí nášho života. Pre niektoré ženy to však neznamená iba uspokojenie či motýliky v bruchu. Nezažívajú to, čo by skutočne mali zažívať. Nezažívajú to naplnenie a skutočný význam toho, čo má táto forma lásky priniesť do ich života.
Namiesto toho zažívajú nevoľnosť, úzkosť, podráždenie, ba dokonca túžbu vrátiť čas a vymeniť sex za niečo príjemnešie. Tu prichádza otázka aj na vás: stáva sa vám to? Ak áno, vedzte, že nie ste samy.
Až takmer 43% žien prežíva nejakú formu sexuálnej dysfunkcie. Je to vysoké číslo, no nejde o nič výnimočné. Skôr o tému, o ktorej sa príliš nehovorí, hoci by sa malo. Tému, ktorá beží niekde v úzadí a o ktorej sa bavíme maximálne v menšom okruhu našich najbližších. Úprimne, veď kto by dobrovoľne priznal, že po milovaní zvažuje, či zavolať gynekológovi, alebo skôr terapeuta.
Keď intímne chvíle končia nepríjemne
Niektoré ženy sa po sexe skrátka necítia komfortne. Reč je o reálnych fyzických prejavoch ako je nevoľnosť, točenie hlavy, napätie v podbrušku alebo dokonca závraty. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako psychosomatika alebo len únava po dlhom dni s extra záťažou. Niečo, čomu nepripisujeme veľkú váhu. Avšak, niekedy ide o celkom reálne, medicínsky uznané javy, ktoré si zaslúžia pozornosť. A nie malú.
Existuje totiž niekoľko dôvodov, prečo sa po sexe môžete cítiť zle. Našťastie, ak im venujete pozornosť, väčšina z nich je liečiteľná alebo aspoň zvládnuteľná. Pretože tu nejde len o pocit nepohody, ide tu o niečo viac. Ide tu o vás, ženy, a vaše fyzické aj psychické zdravie, ktoré je vzácne.
Hlavné príčiny nevoľnosti po sexe:
1. Dehydratácia
Na prvý pohľad ľahko riešiteľný problém, pre niekoho však poriadna výzva. Znie to jednoducho - pime viac vody. Koľké z nás to naozaj robia? Káva, čaj, cola zero, večerný pohárik vína. A zrazu je naše telo ako vyschnutá špongia. No ono sa tak skutočne cíti. Dehydratácia ovplyvňuje nielen našu energiu, ale aj krvný tlak, cirkuláciu a pocitový komfort.
Pri fyzickej námahe, kde sa ráta aj sex, potrebuje telo dostatok tekutín. Inak môže reagovať napríklad nevoľnosťou, závratmi alebo búšením srdca. Preto sa odporúča vypiť aspoň 1,5-2 litre vody denne.
Navyše, ak sex praktizujete večer po dlhom dni, kedy ste si sotva našli čas na poriadne jedlo, pili minimum vody a stres ste zajedli čokoládou, vaše telo jednoducho protestuje. A to má plné právo.
Depositphotos2. Vazovagálna synkopa
Aj vám sa niekedy zatočila hlava pri pohľade na krv alebo ihlu? To je typický prejav tzv. vazovagálnej synkopy - stavu, kedy dôjde k poklesu krvného tlaku a rozšíreniu ciev, čo spôsobí dočasné nedokrvenie mozgu. Pocit na odpadnutie, potenie, nevoľnosť či dokonca strata vedomia. Presne to je výsledok.
Spúšťačom môže byť aj sex. Najmä ak je penetrácia príliš intenzívna alebo ak zasiahne čípok maternice. Ten je mimochodom plný nervových zakončení a počas cyklu mení svoju polohu. Ak je nízko, kontakt s ním môže byť pre telo doslova šok. To následne reaguje napríklad slabosťou, inokedy návalom horúčavy alebo rovno blackoutom.
Vazovagálna reakcia je síce nepríjemná, ale nie je životu nebezpečná. Pokiaľ sa však opakuje, určite to stojí za konzultáciu s lekárom.
3. Endometrióza
Ak je vám po sexe zle pravidelne, a navyše pociťujete bolesť pri pohlavnom styku, silné menštruácie alebo časté bolesti podbruška, môže byť na vine endometrióza. Ide o stav, kedy sa bunky výstelky maternice objavia mimo nej, napríklad na vaječníkoch, vajíčkovodoch alebo v brušnej dutine.
Tieto bunky sa správajú ako keby boli stále v maternici. Reagujú na hormonálne zmeny, krvácajú a spôsobujú zápaly. To vedie k chronickým bolestiam, únave, tráviacim ťažkostiam a aj k spomínanej nevoľnosti po sexe. Endometrióza je bohužiaľ často nesprávne diagnostikovaná alebo ignorovaná.
Mnoho žien si na bolesť zvykne a považuje ju za súčasť svojho ženského života. No nemala by byť. Ak máte podozrenie, nebojte sa spýtať svojho gynekológa. Dnes existuje množstvo spôsobov, ako túto diagnózu zvládnuť a zlepšiť kvalitu života. Koniec koncov zistíme, že ticho bolí najviac …
4. Psychika
… tá najmocnejšia zbraň. Pretože priznajme si to, nie vždy máme náladu a chuť na sex. A niekedy aj keď máme, hlava nám stihne podsunúť rôzne otázky či pochybnosti. Sexuálny zážitok však nie je len o fyzickom akte, ale najmä o prežívaní, dôvere a psychickom rozpoložení. No a to hrá až veľmi dôležitú úlohu.
Ak ste v strese, máte konflikty s partnerom, trpíte úzkosťou alebo ste prežili traumu, ktorú ešte nemáte vyriešenú, vaše telo to vie. Aj vaša duša to vie. A niekedy reaguje odmietnutím - v podobe nevoľnosti, napätia alebo dokonca plaču po sexe. Môže sa to zdať ako slabosť, ale nie je to slabosť. Je to signál, že sa treba zastaviť, otvoriť sa a možno sa aj porozprávať s odborníkom.
Telo a myseľ sú prepojené viac, než si uvedomujeme. Ak je hlava v napätí, telo to pociťuje tiež. A niekedy práve počas najintímnejších chvíľ, keď sme najzraniteľnejšie.
5. Antikoncepcia a lieky
Nie vždy je na vine psychika či fyzický stav. Hormonálna antikoncepcia alebo niektoré lieky (napríklad na krvný tlak, antidepresíva či lieky na migrénu) môžu ovplyvniť sexuálny apetít, vaginálnu lubrikáciu aj pocitovú odozvu po sexe.
Ak ste si všimli, že sa vaše telo začalo po sexe správať inak krátko po nasadení nového lieku, je dobré poradiť sa s lekárom. V mnohých prípadoch stačí upraviť dávkovanie, prípadne vymeniť prípravok. Telo veľmi často reaguje na chemické zmeny, a je dôležité to vnímať, nie ignorovať.
Kedy vyhľadať lekára?
Nie každý diskomfort po sexe hneď znamená problém. No ak sa nepríjemné pocity opakujú alebo zhoršujú, mali by ste zbystriť pozornosť. Lekár môže odhaliť príčinu, ktorú by ste samy len ťažko identifikovali. A niekedy môže byť pomoc jednoduchšia, než si myslíte. V týchto prípadoch je namieste odborné vyšetrenie:
- ak pociťujete nevoľnosť po každom sexe
- ak vás trápi bolesť v podbrušku alebo pri penetrácii
- ak sa objavuje krvácanie mimo menštruačného cyklu
- ak sex spôsobuje úzkosť, odpor, paniku alebo plač, hoci by mal byť príjemný
- ak užívate nové lieky a zmenilo sa vaše prežívanie sexu
Riešenie začína rozhovorom
Takže čo s tým? V prvom rade - prestaňte to ignorovať. Ak máte po sexe opakovane nepríjemné pocity, povedzte to svojmu partnerovi. Nemusíte ho hneď obviniť, že práve on je tým problémom. Jednoducho mu iba vysvetlite, čo cítite, a že by ste to chceli spoločne preskúmať.
Ďalším krokom by mala byť návšteva gynekológa alebo praktického lekára. Ten vie vylúčiť fyzické príčiny a prípadne vás nasmerovať ďalej. Ak sú výsledky v poriadku, možno nastal čas na úprimný vnútorný dialóg alebo psychologické poradenstvo.
Sex by nemal byť testom výkonnosti ani dôkazom lásky. Nemá byť povinnosť. Nemá byť rýchlovka, nech to máme za sebou. Má byť darom, pri ktorom sa cítime prijaté a v bezpečí. Najmä samy so sebou. Má byť blízkosť a radosť. A ak to tak nie je, začať o tom hovoriť je prvý a najsilnejší krok.
DepositphotosStarostlivosť po sexe
Hovorí sa veľa o predohre, no málo o tom, čo nasleduje po sexe. Práve aftercare, teda starostlivosť po intímnom akte, je často zanedbávaná, hoci môže významne ovplyvniť naše prežívanie a pohodu. Je to predĺženie intimity a súčasť vzťahovej hygieny, ktorá dokáže znížiť pocity nevoľnosti, úzkosti či odpojenia. Čo môže pomôcť:
- napiť sa vody, najmä ak máte sklony k dehydratácii
- chvíľka pokoja - bez mobilov, bez náhlenia
- objatie, jemný dotyk, slovná blízkosť
- teplý obklad na podbruško, ak cítite napätie
- jemná komunikácia o tom, ako ste sa cítili
- vnímať svoje telo, nie len očakávania druhých
Intímny život je tak krehký, no tak dôležitý. Nie každý pocit nepohody po sexe je hneď varovným signálom, no ak sa opakujú alebo zhoršujú, nie je hanbou vyhľadať pomoc. Práve naopak, je to znak, že si vážite seba aj svojho partnera. Hovorte. Pýtajte sa. Zastavte sa.
Pretože vaša pohoda nie je druhoradá. Je základom všetkého - vzťahu, dôvery, aj sexuality. Hoci intímny styk nemá byť to hlavné, čo vzťah udržuje, no má to byť to, čo vzťah upevňuje. Sex nemá bolieť - ani telo, ani dušu. Sex je dar.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos