Petržlenová vňať je v slovenskej domácnosti celkom bežnou ingredienciou na ozdobu, ako prísada do polievok či zdravých smoothies. Nie je to však tak len na Slovensku, ale petržlenová vňať sa hojne využíva v Amerike, blízkom východe, ale aj po celej Európe.
Viete ale, prečo je skutočne dobré ju zaradiť do svojho jedálnička? Že to nie je žiadna burina, dokazujú rozsiahle benefity petržlenovej vňate na ľudský organizmus. Prečítajte si o tom, prečo musíte to, že petržlenovú vňať do varenia až tak priveľmi nepoužívate, ihneď napraviť.
Pozri aj: Zabudni na pravidlo troch sekúnd a ďalšie mýty! Takáto je realita
Vitamínová bomba
Petržlenová vňať, ktorá sa pestuje už viac, ako 2000 rokov, v sebe skrýva oveľa viac, ako tušíte. V prvom rade je nesmierne bohatá na vitamín K. Obsahuje ho na 100 gramov až 574 percent odporúčaného denného príjmu! Aj vitamín C je v petržlenovej vňati v hojnom zastúpení, obsahuje ho trikrát viac, ako pomaranče.
V petržlenovej vňati môžu hľadať útechu ľudia, ktorým chýba aj vitamín A, železo, na ktoré je bohatšia, ako špenát, meď a samozrejme aj kyselinu listovú. Teda je skvelá pre tehuľky či ženy, ktoré sa snažia počať.
Zdravie v listoch
Konečne sa dostávame k tomu, na čo je vlastne petržlenová vňať dobrá. Nebudeme vám ale hovoriť, čo z nej vykúzliť v kuchyni, ale ako môže pozitívne pôsobiť na váš organizmus. Už starovekí Gréci považovali vňaťku za posvätnú a využívali ju v medicíne v hojnom počte. Vedeli, o čom hovoria.
Má protizápalové účinky a posilňuje aj imunitu, čomu vďačí za vitamín C, ktorý obsahuje. Okrem toho má aj hojivé účinky, takže nejaká domáca mastička vňatky by mohla byť celkom účinná na bolestivé miesta.
Zaujme ťa: Tieto nové makeup trendy si osvoj: Budeš vďaka ním neodolateľná!
Lepšia krv aj srdce
Keďže je bohatá na železo, môžu si s ňou k lepšiemu zdraviu dopomôcť anemickí pacienti, no dokáže pomôcť aj slabým kostiam a samozrejme aj k lepšiemu hojeniu zlomenín. Za túto superschopnosť berie zodpovednosť vitamín K.
Vďaka petržlenovej vňati môžu prísť k lepšej kondícii aj ľudia s kardiovaskulárnymi problémami. Posilňuje činnosť srdca, takisto aj pôsobí ako prevencia pred infarktom a mŕtvicou.
Bude sa ti páčiť: Borovicové ihličie: Čím dokáže prekvapiť a ako poslúži zdraviu?
Túto burinku sa rozhodne oplatí mať doma, nemyslíte?