Poznáš rôzne druhy Aloe? Ktoré skrášlia tvoj dom a ktoré sú liečivé?

rôzne druhy Aloe

Aloe vera, slovensky aloa pravá, je veľmi známa liečivá bylinka. Najmä gél z jej dužinatých listov našiel široké uplatnenie. Pôsobí hojivo na pokožku, obsahuje množstvo farmakologicky významných látok a hojne sa využíva v kozmetickom priemysle aj zdravotníctve. 

Tento sukulent z čeľade asfodelovité pochádza z tropických a subtropických oblastí, no v súčasnosti je často pestovaný i v našich domácnostiach. I keď Aloe vera je pravdepodobne najznámejším zástupcom rodu Aloe, ani zďaleka nie je jediným.

Tento rod totiž zahŕňa cez 400 známych druhov, čo znamená, že je skutočne bohatý. Niektoré druhy sú liečivé, podobne ako aloa pravá, iné sú len okrasné. Mnohé dokonca patria k ohrozeným druhom.

Rozličné druhy Aloe sa pritom dajú zohnať aj v našich obchodoch, na internete či u miestnych pestovateľov. Tieto sukulenty sa tak môžu ľahko stať jedinečnou okrasou našich príbytkov. Ktoré rastlinky z rodu Aloe však začať pestovať? V článku vám predstavíme hneď viaceré z nich a možno si medzi nimi nájdete svojho favorita.

Aloe vera a Aloe humilis
Shutterstock®

Aloe vera (Aloa pravá)

V úvode sa ešte na chvíľočku zastavíme pri známom Aloe vera. Ak túto rastlinku doma ešte nemáte, mali by ste pouvažovať o tom, že si ju zaobstaráte. Gélom z jej listov môžete ošetriť kožné rany, popáleniny, opary či vyrážky. Je z neho skvelá pleťová maska aj maska na vlasy, ktorá podporí ich rast a zastaví vypadávanie. 

Kto by doma nechcel mať takýto liečivý zázrak? Aloa pravá pritom nie je náročná na pestovanie. Potrebuje hlavne teplo a dostatok slnečného svetla. Dobre sa jej bude dariť na okennom parapete. S vodou to nepreháňajte! Pri dobrej starostlivosti sa rastlina rýchlo rozrastá.

Aloe humilis (Aloa humilis)

Dobre dostupné je u nás aj Aloe humilis, ktoré predstavuje skutočne veľmi pekný okrasný sukulent. Pochádza z juhu Afriky a ide o jeden z najodolnejších sukulentov, ktorých pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Znesie veľké sucho či suchý vzduch, na ktorý sú mnohé rastliny háklivé. 

Toto Aloe má ostnaté dužinaté listy, často tmavozelenej, modrozelenej až sivozelenej farby. Ružice listov vyháňa najmä do strán a takto sa rýchlo rozrastá. Pýšiť sa však môže vskutku krásnymi kvetmi v oranžových až červených odtieňoch. Tie sa nachádzajú až na 30 cm vysokých stvoloch, ktoré rastlina vyháňa.

aloa ostitá a aloa stromčekovitá
Shutterstock®

Aloe aristata (Aloa ostitá)

Ďalšou krásnou sukulentnou rastlinou je aj Aloe aristata, slovensky aloa ostitá. Ide opäť o nenáročnú rastlinu, ktorej postačí slabá zálievka a dostatočné svetlo v miestnosti. V lete ju možno pestovať i na balkóne či terase. Podobne ako pri iných druhoch, aj aloa ostitá je citlivá na preliatie a môže to zapríčiniť jej úhyn.

Vytvára nádhernú ružicu dužinatých tmavozelených listov, ktoré sú zvyčajne fľakaté a mierne ostnaté, respektíve majú bledšie výrastky. Postupne vytvára mnoho takýchto odnoží. Vynikne v plytkom a širokom črepníku.

Aloe arborescens (Aloa stromčekovitá)

Po Aloe vera je pravdepodobne druhou najznámejšou Aloe arborescens, slovensky aloa stromčekovitá. Tento druh taktiež radíme medzi liečivé rastlinky. Výťažky z rastliny podporujú hojenie rán i popálenín. Využíva sa na prípravu rôznych krémov či tinktúr. 

V miernom podnebí je ju možné pestovať v interiéri ako izbovú rastlinu, počas leta taktiež na balkóne. V trópoch je však celoročne pestovaná vonku, pričom pri dobrých podmienkach dorastá do skutočne veľkých rozmerov. Môže mať cez 2 až 3 metre. Spravidla vytvára holý kmeň s oddelenou ružicou svetlejších listov.

aloa strakatá a Aloe brevifolia
Shutterstock®

Aloe variegata (Aloa strakatá)

Medzi veľmi pekné rastlinky z rodu Aloe radíme aj alou strakatú, latinsky Aloe variegata. Tento sukulent má skôr hladké a poriadne hrubé a dužinaté listy s drobnými zúbkami po okrajoch. Charakteristické sú však hlavne svojimi bledými škvrnami. Sú usporiadané v ružici. 

Na vyšších stvoloch vyrastajú rúrkovité kvety žltej, oranžovej či červenej farby, ktoré sa podobajú na kvety spomínaného Aloe humilis. Opäť platí, že rastlinu je potrebné zalievať len primerane a okrem toho je nevyhnutné jej dodať dostatok svetla.

Aloe brevifolia (Aloa krátkolistá)

Aloe brevifolia je veľmi pekný sukulent a predstavuje jedinečnú živú dekoráciu do každého príbytku. Toto Aloe je nenáročné a ľahké na pestovanie. Má kratšie dužinaté a ostnaté listy sivozelenej farby, niekedy až s modrastým nádychom.

Nedosahuje veľkých výšok, rozrastá sa skôr do strán. Vo svojom prirodzenom prostredí, najmä na juhu Afriky, je Aloe brevifolia ohrozeným druhom. V našom podnebí je však hojne pestovaný ako izbová rastlina. Opäť obľubuje sucho a teplo.

Aloe juvenna
Depositphotos

Aloe juvenna (Aloa mladá)

Tento druh Aloe v poslednej dobe naberá na veľkej popularite naprieč celým svetom. Má vskutku unikátny tvar. Tvoria ju asi 25 až 30 cm vysoké stopky tvorené len 2 až 3 cm dlhými listami, ktoré majú po okraji ostne. Listy majú obvykle svetlé škvrny, no vzhľad môže byť premenlivý. 

Kmienok tohto druhu Aloe sa nevyholuje, pretože spodné listy nezvyknú opadávať. Ak sa jej dobre darí a má na to vhodné podmienky, kvitne peknými červenými kvetmi. Avšak, je to skôr zriedkavý jav. Rovnako potrebuje primeranú zálievku a dostatok svetla.

Aloe ferox (Aloa kapská / ozbrojená)

Zaujímavou voľbou pre domácnosť je aj Aloe ferox, známa ako aloa kapská. Tento druh pochádza z Južnej Afriky a v prírode dorastá do výrazných rozmerov. Má robustné, ostnaté listy modrozelenej farby, ktoré môžu mať až mierne červený nádych. Je to mimoriadne odolná rastlina, ktorá sa dobre prispôsobí suchším podmienkam a pritom zaujme svojím exotickým vzhľadom.

Okrem dekoratívneho využitia je Aloe ferox známa aj svojimi liečivými vlastnosťami. Listy produkujú šťavu s mierne preháňavým účinkom, ktorá sa využíva v tradičnej medicíne. Vyrábajú sa z nej aj prípravky pre pokožku podobne ako z Aloe vera. Ak hľadáte aloe s výrazným vzhľadom a zdravotnými benefitmi, práve tento druh môže byť tým pravým.

Aloe polyphylla (Aloa špirálovitá)

Medzi najefektnejšie druhy určite patrí aj Aloe polyphylla, známa ako aloa špirálovitá. Jej listy rastú v dokonalom špirálovom vzore – či už v smere hodinových ručičiek alebo proti nim. Práve táto symetria robí z rastliny doslova umelecké dielo a výnimočnú ozdobu do bytu. Najčastejšie sa pestuje ako solitér v črepníku, kde nádherne vynikne jej tvar.

Pestovanie tejto rastliny však môže byť o čosi náročnejšie. Aloa špirálovitá vyžaduje dobrú drenáž, striedmu zálievku a dostatok svetla. Vzhľadom na jej pôvod v horských oblastiach preferuje skôr chladnejšie prostredie. Napriek svojej náročnosti si však vďaka svojmu neobyčajnému vzhľadu získava stále viac priaznivcov.

Aloe polyphylla (Aloa špirálovitá)
Depositphotos

Aloe maculata (Aloa škvrnitá)

Do zbierky okrasných aloi by určite mohla pribudnúť aj Aloe maculata – aloa škvrnitá. Tento druh sa vyznačuje širokými listami s bledými škvrnami a jemnými tŕňmi na okrajoch. Listy vytvárajú pravidelnú ružicu a ich sfarbenie môže prechádzať od zelenej po modrastú. V lete vás môže rastlina prekvapiť oranžovými až červenými kvietkami na vyššom stvole.

Aloe maculata nie je náročná na pestovanie – rovnako ako iné druhy znesie sucho aj priame slnko. Obľubuje teplejšie stanovištia a výborne sa jej darí aj na balkóne počas letných mesiacov. V interiéri poteší svojím elegantným vzhľadom a zaujímavým sfarbením, ktoré z nej robí pútavý prvok v každej miestnosti.

Aktualizovaný článok: 16.04.2025

4 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Roman Lieskovsky

Roman Lieskovsky

05.05.2022 18:26

Takze vsetky co su pomenovane v članku je možne pouzivat na konzumaciu a liecebne vyrobky?
Dakujem

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

10.05.2020 17:33

Je to vážne kúzelná rastlinka. :)
Asi zvážim pestovanie doma. Dá sa potom fakt využiť v rôznych oblastiach.
Pekný článoček.

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

08.05.2020 17:57

krásne sú všetky ale nemám doma žiadnu

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.05.2020 06:35

Aloe vera pestujem, ostatné druhy sú mi neznáme; ďakujem za článok!

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.