Čo sa vyrovná doma pripravenej polievke? Napríklad poctivému vývaru odolá len málokto. Na dobré zasýtenie sú však skvelou voľbou hustejšej polievky. Nemusí ísť hneď o tie s mäsom, napríklad guláš či kapustnicu, hlad na dlhšiu dobu zaženú i husté krémové polievky zo strukovín alebo zeleniny, ako je napríklad hrášková, brokolicová či polievka zo sladkých zemiakov, tiež cícerový krém či polievka z červenej šošovice. Všetky sú lahodné, sýte, hotové raz-dva a plné telu prospešných živín.
Ak ste takúto polievku ešte neskúšali pripraviť z tekvice hokkaido, je čas to napraviť. Hokkaido predstavuje veľmi obľúbený druh tekvice a má to svoje opodstatnenie. Táto tekvica je charakteristická sladkastou chuťou a mnohými možnosťami spracovania. Jej veľkou výhodou je fakt, že ju nie je potrebné šúpať. Šupka totiž počas pečenia alebo varenia krásne zmäkne. Dokonca plod nemáva ani veľa semienok. Hokkaido obsahuje veľa vlákniny, tiež viaceré vitamíny skupiny B, karotenoidy i rôzne minerálne látky.
V kuchyni sa z nej dá pripraviť mnoho chutných pokrmov. Okrem spomínanej krémovej polievky je ju možné piecť a použiť ako prílohu k mäsu či súčasť zeleninového šalátu. Hodí sa však aj do sladkých koláčov, napríklad chutných tekvicových muffinov. Dnes sa však pozrieme na to, ako z nej pripraviť práve hustý sýty krém, ktorý pohladí vaše chuťové poháriky. Ako na to?
Skús aj: Recept na kuracie tikka masala: Chuť tohto pokrmu budeš milovať
Budeme potrebovať:
- 1 kg tekvice hokkaido
- 2 stredne veľké zemiaky
- 2 väčšie mrkvy
- 1 cibuľu
- 1 – 2 strúčiky cesnaku
- vývar (zeleninový)
- 150 ml smotany na varenie
- soľ a mleté čierne korenie
- olivový olej
Postup prípravy:
- Ako prvé si umyjeme zeleninu. Zemiaky ošúpeme, mrkvu podľa potreby, tekvicu šúpať potrebné nie je. Následne nakrájame na menšie kocky.
- Taktiež si nadrobno nakrájame cibuľu, ktorú v hrnci orestujeme na troche olivového oleja. Po chvíli pridáme aj nasekaný alebo pretlačený cesnak.
- K cibuli a cesnaku pridáme aj zemiaky, tekvicu a mrkvu, krátko restujeme.
- Následne zalejme teplým zeleninovým vývarom do výšky zeleniny, použiť možno prípadne vodu alebo bujón rozpustený vo vode.
- Pridáme soľ a korenie a pod pokrievkou varíme do zmäknutia zeleniny asi 20 až 25 minút.
- Keď je zelenina mäkká, polievku rozmixujeme ponorným mixérom.
- Pridáme smotanu na varenie a podľa potreby ešte dochutíme. Chvíľu povaríme a môžeme odstaviť z ohňa.
- Podľa chuti môžeme polievku podávať napríklad s chrumkavými krutónmi či tekvicovými semienkami. Dobrú chuť!
Užitočné tipy: Nemusíte sa držať len základného receptu a dochucovať len soľou a korením. Skúste experimentovať s rôznymi koreninami a ingredienciami, ktoré dodajú pokrmu vždy jedinečnú chuť. Napríklad do polievky počas varenia nastrúhajte kúsok koreňa zázvora a pokojne pridajte aj 1/2 ČL kurkumy. Tiež môžete experimentovať s mletou škoricou, údenou mletou paprikou či citrónovou šťavou. Miesto smotany na varenie skúste pridať 1 dl kokosového mlieka. Pri servírovaní môžete do polievky pridať i trochu kyslej smotany alebo tekvicového oleja.