Poznáte liečivé účinky žihľavy? Pochopiteľne, zo všetkých strán na nás vyskakujú reklamy na najrôznejšie lieky, vitamíny a minerály v tabletách, no o prospešnosti toho, čo nám rastie priamo pod nosom takmer v každej záhrade, vám povie len málokto.
A my to chceme napraviť. V našom hľadáčiku je dnes žihľava dvojdomá. Nie, rozhodne nerastie len v dvoch domoch. Naopak, je mimoriadne rozšírená, ale čo je najdôležitejšie – mimo nepríjemného pŕhlenia predovšetkým lieči.
Žihľava ako skvost medzi bylinami
Žihľava je bez akéhokoľvek preháňania jednou z najvzácnejších byliniek, ktorú máte navyše úplne zadarmo a nemusíte za ňu nechávať veľké peniaze v lekárňach. Táto vzácna bylina obsahuje chlorofyl, vitamín A, B a C, betakarotén, železo, horčík a vápnik. Obohatená je aj o antioxidačné flavonoidy. Práve toto vzácne zloženie povyšuje žihľavu – burinu na oveľa vyššiu úroveň, doslova na liečivý skvost.
Zbierajú sa mladé tmavozelené listy a vňať. Zbierať môžete aj koreň, ten blahodarne pôsobí proti zväčšovaniu prostaty.
Odporúčame: Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?
Kde ju zbierať a ako sušiť?
Žihľava rastie prakticky všade v prírode, no z pochopiteľných príčin ju zbierajte radšej ďalej od ciest. Pri zbere nezabudnite na rukavice! Ak sa chystáte žihľavu sušiť, čierne vysušené lístky vyhoďte. Žihľava dvojdomá vás dokonalo prečistí, je výborným liekom na problémy s krvným tlakom a je mimoriadne účinná v boji proti reume. Už starí Rimania si zväzkami žihľavy švihali po boľavých kĺboch. Pravidelné prijímanie žihľavy vás úžasne nabije energiou, čo sa vám určite zíde najmä v tomto období jarných únav.
S čím vám žihľava pomôže?
Trápia vás dýchacie problémy? V tom prípade rozhodne siahnite po žihľave! Na túto bylinu by sa mali obrátiť aj ľudia, ktorí majú ťažkosti s obličkami, pečeňou, žlčníkom a bolesťami hlavy. Žihľava takisto pôsobí mierne močopudne, za čo môže obsah kyseliny kremičitej. Preto je žihľava veľmi nápomocná pri zápaloch močových ciest. Pozoruhodné takisto je, že pŕhľava zvyšuje tvorbu materského mlieka, zmierňuje príznaky menopauzy a odbúrava menštruačné kŕče. Zároveň zmierňuje nevoľnosť, hnačku a ničí črevné parazity.
Neprehliadni: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní
Viete si pripraviť žihľavový čaj?
Žihľavu alebo pŕhľavu je možné si natrhať už od apríla. Nakoľko jej lístky pôsobia pri kontakte s kožou skutočne nepríjemne, o čom sme sa už presvedčili asi všetci, ideálne použitie je žihľava vo forme čaju. Viete, ako si ho pripraviť? Jednu až dve lyžičky sušenej žihľavy alebo jeden hrnček čerstvej (používajú sa listy) zalejte približne 250 ml horúcej vody (prevretej, no nie vrelej).
Sušené lístky lúhujte asi desať minút, čerstvé o pár minút dlhšie. Ideálne je piť takýto čaj aj dvakrát denne, pokojne ochutený medom. Z toho prvú šálku by ste si mali dopriať hneď ráno a nalačno. Zhruba po troch týždňoch si však dajte pauzu. V prehnanom množstve vám totiž môže podráždiť žalúdok.
Žihľava v kozmetike
Na trhu je dostupná žihľava tiež vo forme šťavy v biokvalite. Túto liečivú bylinu viete úžasne využiť aj v kozmetike, v podobe odvaru na vlasy. Podporuje rast vlasov a eliminuje ich vypadávanie. Žihľava je zároveň skvelým pomocníkom v boji proti akné. V tomto prípade vám pomôže aspoň trojtýždňové popíjanie čaju zo žihľavy. Ak budete odvar zo žihľavy pravidelne používať ako ústnu vodu, pomôže vám znížiť zápal ďasien, ako aj zubný povlak.
Zaujímavosťou je, že za pálenie žihľavových lístkov môžu látky histamín, serotonín a acetylcholín. A na záver ešte fakt, ktorý vám vyrazí dych. Pŕhľava obsahuje oveľa viac vitamínu C, než špenát alebo citrón. Tak čo, ešte stále váhate, či zobrať rukavice, košík a vyraziť na žihľavu?