Divoké paradajky, alebo ak chcete – divé rajčiaky, sú malé červené bobuľky paradajok, ktoré nielenže vynikajúco chutia, ale ešte sú aj veľmi nenáročné na vypestovanie. Úplne vám k tomu postačí balkón. A čím sú vlastne také zaujímavé? Sú sladučké a deti ich úplne milujú. Bežne ich konzumujú aj ľudia, ktorí inak paradajky vôbec nejedia. Pozrite sa teda, ako na ich pestovanie!
Maličké paradajky, ale o to chutnejšie
Divoké paradajky pochádzajú z ďalekého Ekvádoru, Peru a Galapágov, ale túto exotiku už si dnes môžeme vypestovať aj sami, v našich podmienkach. Ide o najmenšiu odrodu jedlých paradajok, veď jedna váži len symbolické tri gramy. Malý vzrast divokej paradajky kompenzuje jej výborná chuť, nenáročnosť a odolnosť. A prečo odolnosť?
Nuž, v porovnaní s klasickou veľkou paradajkou je tá divoká zároveň imúnna voči plesni zemiakovej, čo je najnebezpečnejšia choroba nielen zemiakov, ale aj klasických paradajok. Odolnejšia je aj voči nízkym teplotám a popraskaniu.
Divoké paradajky si získali obľubu nielen medzi záhradkármi, ale aj medzi gurmánmi. Vďaka ich sladkej chuti a drobnej veľkosti sú ideálne na zdravé desiaty, detské olovranty či ako súčasť piknikov. Skvele sa hodia aj na ozdobu obložených mís alebo ako malá chuťovka k syrom a vínu. V kuchyni ich využijete v studenej aj teplej podobe – do šalátov, omáčok, cestovín, ale aj ako základ do domácich kečupov či pečených jedál.
Vzácna genetika s budúcnosťou
Zaujímavosťou je, že divoké paradajky zohrávajú dôležitú úlohu aj vo vede. Ich genetická výbava je mimoriadne cenná – výskumníci ich využívajú pri šľachtení nových odrôd, najmä pre ich odolnosť voči chorobám a nepriaznivým podmienkam.
Vďaka nim môžeme do budúcnosti očakávať robustnejšie a zdravšie paradajky, ktoré budú menej náročné na chemické ošetrenie. Aj preto sa hovorí, že divoké paradajky sú „pokladom pre budúcnosť pestovania“.
Shutterstock®Z divokých paradajok sa môžeme tešiť oveľa skôr
A keď už divoké paradajky porovnávame s tými klasickými (kríčkovými), úrodu vám venujú skôr tie divoké (niekedy až o mesiac skôr), pričom im stačí úplne minimálna starostlivosť. Ak sa teda rozhodnete vypestovať si divé alebo divoké paradajky, zakúpte si ich semená, predpestujte si priesady doma na okne a približne v máji vysaďte na záhon, do skleníka alebo na balkón.
Na predpestovanie je ideálny marec, ale viete si ich vysiať do kelímka aj v apríli, najneskôr začiatkom mája, ak vám neprekáža, že sadeničky budú o čosi menšie. Po vysadení sú schopné dorásť.
Divoké paradajky rastú veľmi bujne a rýchlo sa rozvetvujú. Nemusia sa vôbec zaštipovať, čo zjednodušuje ich pestovanie najmä pre začiatočníkov. Často ich stačí len vyviazať alebo nechať rozrastať sa po nádobe, v ktorej rastú. Aj preto sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí nemajú veľa času, ale túžia po vlastnej úrode. Navyše, vďaka svojim kompaktným rozmerom sú vhodné aj do menších priestorov, ako sú balkóny či terasy.
Zrelé plody sa dajú zberať postupne a rastlina plodí dlhý čas, čo predlžuje sezónu zberu. Ak sa o ňu staráte len minimálne – doprajete jej trochu slnka, vlahy a sem-tam pohnojíte – odmení sa vám bohatou nádielkou chutných bobuliek. Výhodou je aj to, že divoké paradajky majú tendenciu samé sa vysemeniť, takže na budúci rok vám môžu vyrásť aj bez novej výsadby.
Tipy na odrody divokých paradajok
- Currant Sweet Pea – veľmi malé červené paradajky, rastú v dlhých strapcoch.
- Yellow Centiflor – žlté miniparadajky, výnimočne sladké a dekoratívne.
- Matt’s Wild Cherry – chuťovo výrazné, bohaté na arómu, odolné voči nepriaznivým podmienkam.
Pestovanie divokých paradajok
Aby ste sa vyhli prípadnému plesniveniu paradajok, doprajte im oporu (halúzky či siete), prípadne ich uviažte. Budú sa vám tak zároveň aj ľahšie oberať. Zvyčajne sa zbierajú koncom leta. Je len a len na vás, či sa rozhodnete pre červené alebo žlté divoké paradajky – žlté sú skutočne maličké. Jedny aj druhé potrebujú dostatok slnka a živín.
Divoké paradajky zvládajú rôzne podmienky, no najlepšie sa im darí na slnečnom a teplom mieste, chránenom pred vetrom. Môžete ich pestovať v črepníkoch, kvetináčoch, textilných vreciach či priamo v záhone. Dôležité je, aby mali dobre priepustnú pôdu bohatú na humus. Pravidelné zalievanie podporí ich rast a bohaté plodenie, no pôda by nemala byť premokrená – radšej zalievajte menej, ale častejšie.
V čase rastu im môžete dopriať prírodné hnojivá – výluh zo žihľavy alebo kompostový čaj, ktoré im dodajú potrebné živiny. Keďže ide o silne rastúce rastliny, vďačne využijú každý kúsok priestoru, a tak ich môžete nechať ťahať sa aj cez zábradlie alebo popri stene. Vďaka svojej vitalite a nenáročnosti ide o jednu z najvďačnejších plodín na domáce pestovanie.
Shutterstock®Prospešné účinky divokých paradajok
Divoké paradajky obsahujú lykopén. Tento karotenoid má silné antioxidačné účinky a pôsobí proti vzniku rakoviny. Má výrazné preventívne pôsobenie napríklad proti rakovine prostaty.
Okrem lykopénu obsahujú divoké paradajky aj množstvo ďalších zdraviu prospešných látok, ako sú vitamíny A, C, K a skupiny B, ako aj minerály ako draslík, horčík a železo. Tieto látky podporujú imunitu, zdravie pokožky, srdca a správnu funkciu nervového systému. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C prispievajú k vstrebávaniu železa a znižovaniu únavy.
Divoké paradajky sú zároveň výborným zdrojom vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie a črevnú peristaltiku. Majú nízky obsah kalórií a tukov, preto sú vhodné aj pri redukčných diétach. Vďaka ich sladkej chuti môžu slúžiť ako zdravá náhrada sladkostí pre deti aj dospelých. Pravidelná konzumácia týchto malých paradajok tak prospieva nielen chuti, ale aj celkovému zdraviu.
Vyskúšate divoké paradajky aj vy?
Divoké paradajky majú výraznú paradajkovú chuť, preto sú prioritne určené na priamu konzumáciu, nehovoriac o tom, ako potešíte vaše ratolesti, ak im z týchto milých guličiek pripravíte veselý tanier. Vhodné sú ale aj na sušenie, čo vám ušetrí veľa času aj práce, nakoľko ich nemusíte krájať, len vložiť celé do sušičky. Takto vám poslúžia počas celej zimy, napríklad s cestovinami. Tak čo, nájdu si divoké paradajky svoje miesto aj vo vašej záhradke?
Anketa: Pestujete si domáce paradajky?
Odpovedalo 92 ľudí
82%
10%
4%
4%
Aktualizovaný článok: 04.05.2025