Niekto v kuchyni rád experimentuje, iní radšej vsadia na overenú klasiku. Ja najradšej recepty striedam. Treba skúšať a objavovať nové chute, ale niekedy je dobré pripomenúť si tradície. Klasický a rokmi overený bude aj dnešný recept na domáce moravské koláče, ktorý vám pripomenie sladkú kuchyňu starej mamy.
Práca s kysnutým cestom je pre mnohé gazdinky výzva. Záleží nielen od vás a vašich zručností, ale aj od surovín a podmienok, či sa vám cesto podarí. Vždy môže byť iné a aj keď ho robíte už po stý raz, nemáte záruku, že sa podarí. Práve preto je to výzva. A časovo celkom náročná. No výsledok určite stojí za všetku tú námahu, pretože sa ani nenazdáte a bude po koláčoch. Poďte sa do toho s nami pustiť!
Budeme potrebovať:
CESTO:
- 250 g hladkej múky
- 250 g polohrubej múky
- 70 g cukru
- ½ ČL soli
- ½ kocky droždia
- 2 žĺtky
- 3 dcl mlieka
- 100 g masla
- ¼ dcl oleja
PLNKA:
- 250 g jemného tvarohu
- 1 vanilínový cukor
- 3 PL kryštálového cukru
- 1 žĺtok
LEKVÁR:
- 4 veľké PL slivkového lekváru
- 3 PL kryštálového cukru
- trošku teplej vody
POSÝPKA:
- 100 g polohrubej múky
- 2 PL kryštálového cukru
- 1 žĺtok
- 60 g masla
Postup:
1. Začneme prípravou cesta. V menšej nádobke zohrejeme 2 dcl mlieka (iba mierne), pridáme cukor, štipku soli a pomrvené droždie. Necháme aspoň 10 minút napučať. Do väčšej nádoby nasypeme múku (3 PL si odložíme), soľ, žĺtka, roztopené maslo a olej. Nakoniec pridáme aj vykysnutý kvások a všetko opatrne premiešame.
2. Cesto necháme spracovať robotom (hnetačom) a postupne prisýpame múku a prilievame zvyšné mlieko podľa potreby. Keď je cesto hladké a vláčne, trošku ho pomúčime, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť. Po 20 minútach ho v miske premiesime a necháme kysnúť ešte aspoň 30 minút.
3. Zatiaľ si pripravíme náplne. V miske dobre zmiešame tvaroh s cukrom a žĺtkom. V inej nádobke pripravíme lekvár. Ak ho máme hustý, zriedime ho troškou teplej vody. Kupovaný väčšinou nie je potrebné sladiť, ale ak máte pravý domáci, ten si oslaďte. Okrem toho si pripravte aj posýpku. Maslo nakrájajte na malé kúsky a nechajte zmäknúť. Pridajte múku, cukor a žĺtok a rukami všetko dobre zmiešajte. V prípade potreby pridajte maslo.
Odporúčame prečítať: Recept na škoricové a kakaové slimáky ako od babky
4. Vykysnuté cesto rozdelíme na 2 polovice – jednu odložíme a druhú vyvaľkáme. Cesto nemôže byť príliš tenké, lebo by sa potom trhalo. Na vykrajovanie použite najväčšiu pomôcku, akú máte. Ja som použila hrnček s priemerom 9 cm. Vykrojené kolieska necháme ešte chvíľku nakysnúť.
Odporúčame prečítať: Domáce svadobné koláčiky s troma rôznymi plnkami
5. Na kolieska ukladáme kopcovitú lyžicu tvarohovej plnky, zamotáme ich do tvaru koláčika a potom opatrne rozpľasneme a položíme na plech. Okraje koláčikov potrieme rozšľahaným žĺtkom s mliekom a stred potrieme väčšou vrstvou lekváru. Na záver posypeme posýpkou a necháme ešte 5 minút nakysnúť. Koláče pečieme v rúre vyhriatej na 180° asi 15-20 minút.
Odporúčame prečítať: Recept na Slivkový točený koláč
Tradičné moravské koláče máme hotové! Necháme ich ešte trochu vychladnúť a potom si už len urobíme kávičku, deťom horúce kakao a spoločne si pochutnávame na týchto tvarohovo-lekvárových koláčikoch.
Prajem všetkým dobrú chuť!
Barbora Vizváryová