Tuniak z konzervy predstavuje veľmi častý a rýchly zdroj bielkovín, ktorí preferujú nielen športovci či ľudia, ktorí sa venujú cvičeniu. Avšak, mnohí z nás si už ani uvedomujú, že stav oceánov je viac než len alarmujúci. Nejde len o problémy s tuniakmi - ohrozené sú aj mnohé ďalšie druhy morských tvorov. Pôvodne tradičný rybolov sa postupne zmenil na drancovanie morí a oceánov. Hlavnou príčinou je, ako inak, ľudská činnosť.
Medzi krajiny, ktoré majú najväčší podiel na vyhynutí tuniakov, patria tie v Ázii. No do boja o ich ochranu sa môžu zapojiť ľudia po celom svete. Bežní spotrebitelia totiž svojimi nákupmi konzervovaných tuniakov môžu ovplyvniť to, ako sa ryby lovia a či sa používajú šetrnejšie metódy.
Lov tuniakov má zásadný vplyv na životné prostredie
Metódy rybolovu možno rozdeliť na dva hlavné typy – nešetrné a šetrnejšie metódy, ktoré sa líšia tým, ako veľmi ovplyvňujú morský život. Základným princípom šetrného rybolovu je, že by sa mali loviť iba konkrétne cieľové druhy tuniakov a vyhnúť sa nežiaducemu chytaniu ďalších druhov, ako sú delfíny, korytnačky, mečúne alebo veľryby. Nešetrné metódy na druhej strane nerešpektujú tieto zásady, pričom ich cieľom je maximálny úlovok za každú cenu.
Odporúčame: Ktoré ryby sú najzdravšie? Tieto by mali byť v našich jedálničkoch!
DepositphotosBycatch alebo tzv. vedľajší úlovok
Pri love tuniakov sa často používajú metódy, pri ktorých dochádza k tzv. vedľajšiemu úlovku. Tento anglický pojem „bycatch“ označuje náhodne chytené morské živočíchy, ktoré sa do sietí dostanú nechtiac, ale ich vylovenie zvyčajne neprežijú. Často ide o ohrozené druhy, ktoré sú potom do mora vypustené už len mŕtve či polomŕtve. Z hľadiska ochrany prírody je to obrovský problém, ktorý výrazne prispieva k úbytku morského života.
Metóda „purse seine“ s využitím FADs
Medzi najškodlivejšie spôsoby patrí metóda „purse seine“ s použitím tzv. FADs (Fish Aggregating Devices), čo sú zariadenia, ktoré zhromažďujú ryby. Samotné košieľkové nevody (purse seine) by neboli takým veľkým problémom. Greenpeace ich dokonca považuje za prijateľnú alternatívu, ak sa používajú správne. Problém nastáva pri použití s FADs, pretože spolu s tuniakmi lákajú do sietí veľké množstvo iných morských druhov.
Gillnetting
Ďalšou veľmi problematickou metódou je gillnetting, teda lov pomocou sietí, ktoré zachytávajú hlavy rýb. Avšak, keď sa ryba pokúša uniknúť, do siete sa zamotá ešte viac. Tieto siete sú mimoriadne nebezpečné najmä pre morské korytnačky a ďalšie živočíchy, ktoré po zamotaní hynú, a to zväčša na následky zranení, ktoré im spôsobí sieť.
Longlining
Pri love tuniaka žltoplutvého sa často používa metóda nazývaná longlining, ktorá spočíva v použití dlhých lán, často dlhších než niekoľko desiatok kilometrov, na ktoré sú upevnené háčiky s návnadou. Táto metóda je škodlivá pre ekosystém, pretože láka nielen tuniakov, ale aj ďalšie druhy morských živočíchov, ktoré sa stávajú nechceným vedľajším úlovkom.
Šetrné alternatívy lovu tuniakov
Existujú však aj alternatívy, ktoré môžu byť šetrnejšie k prírode a celkovému prostrediu. Najšetrnejší spôsob lovu by bol, samozrejme, žiadny lov. To je z ekonomických dôvodov prakticky nemožné. Z pohľadu Greenpeace sú prijateľné aspoň tieto dve metódy, ktoré výrazne obmedzujú vedľajšie úlovky.
Purse seine bez použitia FADs
Tento spôsob lovu sa realizuje použitím kruhových sietí „purse seine“ bez použitia FADs, čo výrazne znižuje počet neželaných úlovkov. Tento spôsob lovu sa preto považuje za akceptovateľnú voľbu pre udržateľný lov tuniakov.
Pole & line – lov na prút a vlasec
Táto metóda je najšetrnejšou alternatívou lovu. Spočíva v love na prút a vlasec, čo umožňuje vybrať si konkrétne ryby a ostatné nechať v mori. Výhodou tejto metódy je tiež to, že rybári môžu pustiť mladé ryby späť do vody, čo podporuje udržanie druhu. Všetko má ale svoje pre a proti. Aj keď ide o šetrný spôsob lovu, uhlíková stopa tejto metódy je výrazne vyššia, čo je pre environmentálnu udržateľnosť nevýhodou.
Bude vás zaujímať: Zdravá pochúťka: Čo obsahuje ryba a ako často ju jesť?
Ktoré druhy tuniakov sú najmenej ohrozené?
V konzervách zvyčajne nenájdeme najdrahšie druhy tuniakov, ako sú tuniak obyčajný (Thunnus thynnus) či tuniak veľkooký (Bigeye, Thunnus obesus), ktoré sú dnes už kriticky ohrozené a predávajú sa prevažne na sushi. V bežných konzervách je možné nájsť druhy ako tuniak žltoplutvý (Thunnus albacares) alebo tuniak krídlatý (Thunnus alalunga), ktoré sú však stále relatívne ohrozené. Ak zvažujete kúpu tuniaka v konzerve, mali by ste uprednostniť tuniaka pruhovaného (Katsuwonus pelamis), ktorý je momentálne považovaný za najudržateľnejší druh.
Ako si vybrať konzervovaného tuniaka?
Ako teda môžete nakupovať tak, aby ste chránili morský ekosystém a zároveň si skvele pochutili? Kľúčom je čítanie etikiet!
- Vyhľadávajte označenia šetrných spôsobov lovu ako „pole & line“ alebo „FAD-free purse seine“.
- Uprednostňujte tuniaka pruhovaného, ktorý je momentálne menej ohrozený než iné druhy.
- Ak konzerva neobsahuje informácie o spôsobe lovu, môže byť najlepšou voľbou ju jednoducho nekúpiť.
Neprehliadnite: Ktoré potraviny dokážu naštartovať gény štíhlosti? Tento zoznam vás prekvapí!
Čo môžeme urobiť my, spotrebitelia?
Ako spotrebitelia máme väčšiu moc, než by sa mohlo zdať. Práve náš záujem a rozhodnutia dokážu ovplyvniť, či budú predajcovia ponúkať produkty pochádzajúce zo šetrného lovu. Na konzervách môžeme jednoducho vyhľadať označenie spôsobu lovu – napríklad „pole & line“ alebo „FAD-free purse seine“.
Pokiaľ takýto údaj nenájdeme, môžeme sa priamo obrátiť na predajcov a žiadať ich o viac informácií. Verte či nie, je veľmi pravdepodobné, že časom tak prispejeme k tomu, že viac predajcov sa začne sústrediť na produkty získané šetrnejšími spôsobmi lovu. Dopyt po ekologických produktoch dokáže prinútiť veľké spoločnosti k zmene, ktorú potrebujeme.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos