V spoločnosti sa často vynára otázka, či je vôbec možné zrýchliť metabolizmus, podporiť chudnutie a omladiť telo. Všetci by sme chceli mať gény štíhlosti alebo isté zázračné pilulky, ktoré by ich naštartovali. Pravdou je, že sa to dá pomocou niektorých potravín. V čom môže spočívať skutočné tajomstvo?
V jedlách, ktoré obsahujú sirtuíny. Presne tak. Sú to špeciálne proteíny stimulujúce metabolizmus a redukujúce zápal. Zdá sa vám to nemožné? Zaujímavé je, že medzi nimi nájdeme aj čokoládu či víno, ktoré sa často vnímajú ako zakázané pochutiny alebo jedlé iba na špeciálne príležitosti.
Dobrá správa! Čokolády a vína sa vzdať nemusíte!
... ba dokonca by ste ich do svojho jedálnička mali zaradiť. A nielen tie. Tajomstvo génov štíhlosti môže spočívať v sirtuínoch, teda proteínoch, ktoré aktivujú niektoré potraviny. Tieto potraviny dokážu naštartovať váš metabolizmus, zabraňujú zápalovým reakciám, pomáhajú redukovať tuk a majú tiež omladzujúce účinky.
Sirtuíny sú teda proteíny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii metabolizmu. Ich pravidelným prísunom môžeme nielen zlepšiť svoju metabolickú rovnováhu, ale aj podporiť proces chudnutia. V krátkosti, stimulujú v tele spomínané „gény štíhlosti“.
Nevynechajte: Čo by si mala vedieť o bazálnom metabolizme? Prezradíme, poradíme!
Ak chcete zabezpečiť dlhodobý účinok, vyžaduje si to aj isté podmienky, ktoré treba spĺňať. Mysleli ste si, že to bude zadarmo? Veru, nebude.
- Jedzte pravidelne a ideálne v rovnakých časoch: Pravidelné stravovanie a dodržiavanie stanovených časov podporuje správny metabolizmus a stabilnú hladinu energie.
- Nevynechávajte jedlá: Vynechávanie jedál môže spomaliť metabolizmus a viesť k náhlemu pocitu hladu, ktorý často spôsobuje prejedanie.
- Jedzte vyvážene: Dbajte na to, aby vaše jedlá obsahovali správny pomer bielkovín, tukov a sacharidov spolu s vitamínmi a minerálmi. Vyvážená strava zabezpečí dlhodobú energiu, podporuje zdravie tráviaceho systému a zlepšuje celkový metabolizmus.
- Jedzte 3x denne: Okrem toho, do každého jedla zaraďte potraviny zo sirtuínového zoznamu. Každý deň si doprajte aspoň jedno zelené smoothie k jednému z jedál, ktoré obsahuje sirtuíny. Do smoothie pridajte napríklad špenát, zázvor alebo petržlen.
- Dodržiavajte pauzu 5 hodín medzi jedlami: Pauza medzi jedlami (aspoň 5 hodín) dáva telu čas na spracovanie a využitie energie.
- Dodržiavajte nočnú pauzu minimálne 12 hodín: Po poslednom jedle si dajte pauzu aspoň 12 hodín do ďalšieho jedla, čo dá telu čas na regeneráciu.
- Spánok je základ: Dostatok kvalitného spánku (7-8 hodín denne) je nevyhnutný pre správnu funkciu sirtuínov.
- Pite dostatok vody: Dbajte na pitný režim a vypite aspoň 0,03 l vody na každý kilogram telesnej hmotnosti. Voda pomáha telu efektívne spaľovať energiu a odbúravať toxíny.
Prečítajte si: Čo s veľkým hladom? Máme pre teba rady, ako predísť návalom hladu!
DepositphotosAké potraviny zaradiť do jedálnička?
- Horká čokoláda (85 % kakaa a viac) – Čokoláda s vysokým obsahom kakaa je bohatá na antioxidanty, ktoré podporujú metabolizmus a zabraňujú zápalovým reakciám.
- Káva – Obsahuje kofeín, ktorý zvyšuje energiu a zlepšuje spaľovanie tukov.
- Červené víno – Resveratrol v červenom víne aktivuje sirtuíny a podporuje zdravie srdca.
- Jablká – Sú plné vlákniny, ktorá podporuje trávenie, a obsahujú flavonoidy s omladzujúcimi účinkami.
- Zelený čaj – Obsahuje katechíny a antioxidanty, ktoré podporujú metabolizmus.
- Chilli papričky – Kapsaicín zvyšuje termogenézu, čo zrýchľuje metabolizmus a pomáha spaľovať kalórie.
- Vlašské orechy – Bohaté na omega-3 mastné kyseliny a proteíny, ktoré podporujú spaľovanie tukov a znižujú zápaly.
- Citrusové plody – Obsahujú vitamín C, ktorý zlepšuje metabolizmus tukov a posilňuje imunitný systém.
- Olivový olej – Zdravé tuky v olivovom oleji pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.
- Kapusta – Plná vlákniny a antioxidantov, ktoré podporujú trávenie a detoxikáciu.
- Čučoriedky – Obsahujú antioxidanty a vlákninu, ktoré zlepšujú zdravie buniek a chránia pred voľnými radikálmi.
- Losos – Zdroj omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú zápalové reakcie a podporujú zdravie srdca.
- Kurkuma – Má silné protizápalové účinky a podporuje zdravie pečene.
- Zázvor – Stimuluje trávenie, podporuje metabolizmus a pôsobí protizápalovo.
- Petržlen – Bohatý na vitamíny a antioxidanty, ktoré chránia bunky a podporujú detoxikáciu.
- Kapary – Obsahujú kvercetín, ktorý podporuje spaľovanie tukov a má antioxidačné účinky.
Bude vás zaujímať: Najväčšie chyby pri chudnutí – na čo si dávať pozor od začiatku?
Ako si jednoducho zostaviť jedálniček s potravinami, ktoré aktivujú gény štíhlosti?
Raňajky: Začnite deň s jogurtom, čučoriedkami alebo jablkom, vlašskými orechmi a kávou, matchou alebo zeleným čajom.
Obed: Vychutnajte si šalát s lososom, listovou zeleninou a olivovým olejom. Pridajte kapary a petržlen, ktoré dodajú špeciálny nádych chute.
Večera: Pripravte si pečenú zeleninu, ktorú môžete posypať kurkumou a čili papričkami. Podávajte s kvalitným zdrojom proteínu.
Všetci túžime po efektívnom spôsobe, ako zrýchliť metabolizmus, podporiť chudnutie a omladiť telo. Aj keď sa môže zdať, že genetiku neovplyvníme, existujú spôsoby, ktoré môžu aktivovať takzvané „gény štíhlosti.“ Vďaka spomenutým potravinám, výživnému a pestrému jedálničku bohatému na sirtuínové potraviny, dokážete tieto gény naštartovať. Zároveň dokážete podporiť dlhodobé zdravie.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos