Príprava kysnutého cesta patrí medzi základné kulinárske zručnosti. Mnohí z nás však s kvalitou svojho kysnutého cesta nie sú spokojní a nevedia prísť na to, prečo sa im nedarí. Aké sú najčastejšie chyby pri príprave kysnutého cesta a ako im predchádzať?
Nevhodná teplota ingrediencií
Jednou z najväčších chýb pri príprave kysnutého cesta je použitie ingrediencií, ktoré nemajú správnu teplotu. Droždie potrebuje na aktiváciu optimálnu teplotu prostredia, približne 30-35 °C. Ak sú mlieko alebo voda príliš studené, droždie sa neaktivuje dostatočne, preto cesto nevie ukážkovo nakysnúť. Naopak, ak je tekutina príliš horúca, droždie to môže zničiť a cesto nevykysne vôbec.
Nesprávne miesenie cesta
Proces miesenia sa stará o správnu štruktúru cesta. Ak sa nevymiesi dostatočne, cesto bude lepkavé, nekompaktné a nebude sa dobre formovať. Príliš dlhé miesenie môže zasa viesť k tomu, že cesto stuhne a stratí svoju nadýchanosť. Cesto treba miesiť, kým nie je hladké, elastické a kým sa neprestane lepiť na ruky, boky misky alebo na pracovnú dosku.
Použitie nekvalitného droždia
Staré alebo nesprávne skladované droždie môže stratiť svoju schopnosť kvasenia. Ak použijete droždie po odporúčanej dobe spotreby, riskujete, že cesto nevykysne vôbec alebo vykysne len minimálne. Pred použitím je vhodné droždie najprv aktivovať v teplej tekutine s trochou cukru. Keď sa nezačne tvoriť pena, droždie je nefunkčné a treba ho nahradiť.
Nesprávne proporcie surovín
Radi v kuchyni experimentujete? Pri príprave kysnutého cesta sa to nevypláca. Ak pridáte príliš veľa tekutiny, cesto bude príliš riedke a lepkavé. Sťaží vám to manipuláciu s cestom a ani výsledok vás príliš nepoteší. Ak naopak pridáte príliš veľa múky, cesto bude suché, tuhé a vaše pečivo tvrdé a bude sa drobiť. Preto sa odporúča požívať kuchynskú váhu alebo odmerky a dôsledne dodržiavať pokyny uvedené v recepte.
Nedostatočné kysnutie
Pokiaľ cestu nedoprajete dostatočný čas na kysnutie, výsledné pečivo bude hutné. Ideálne je nechať cesto kysnúť na teplom mieste, prikryté vlhkou utierkou, aby sa jeho povrch nezasušil. Môžete ho tiež jemne poprášiť múkou. Keď sa jeho objem zdvojnásobí, je pripravené na ďalšie spracovanie.
Príliš nízka alebo vysoká teplota pečenia
Správne nastavenie teploty pečenia je rovnako dôležité ako samotný proces prípravy cesta. Ak rúru nastavíte na príliš nízku teplotu, cesto sa bude piecť dlho, preto vám bude pripadať suchšie a hutnejšie. Príliš vysoká teplota zasa môže spôsobiť, že sa povrch pečiva rýchlo pripáli, zatiaľ čo vnútro zostane nedopečené. Vždy sa riaďte odporúčaniami v recepte a pred pečením predhrejte rúru na správnu teplotu.
DepositphotosRecept na univerzálne kysnuté cesto
Ingrediencie:
- 500 g hladkej múky (na záviny) alebo polohrubej múky (na koláče)
- 250 ml teplého mlieka
- 20 g čerstvého droždia (alebo 7 g sušeného droždia)
- 70 g cukru
- 1 štipka soli
- 2 žĺtky
- 80 g rozpusteného masla
Postup:
- Droždie rozmiešajte v teplom mlieku s lyžičkou cukru a nechajte 10 minút odpočívať, kým nezačne vytvárať penu.
- V mise zmiešajte múku, cukor a štipku soli. Pridajte žĺtky, rozpustené maslo a aktivované droždie.
- Vypracujte hladké a elastické cesto, ktoré sa nelepí na ruky. V prípade potreby pridajte trochu múky.
- Cesto prikryte vlhkou utierkou a nechajte kysnúť na teplom mieste 60-90 minút, kým nezdvojnásobí svoj objem.
- Po vykysnutí cesto ešte raz premieste, rozvaľkajte a použite podľa potreby.
Výber múky pre konkrétne druhy pečiva
Aj to, aký druh múky pri pečení použijete, sa odrazí na kvalite cesta. Hladká múka je ideálna na jemné a nadýchané záviny či buchty, ale často sa používa aj na prípravu pagáčov či langošov. Polohrubá múka sa využíva pri príprave koláčov či domácej kysnutej knedle, pretože dodáva cestu o niečo pevnejšiu štruktúru.
Mnohí však po nej siahnu aj pri pečení pagáčikov, pretože sú vďaka nej chrumkavejšie. Ak pripravujete tradičné chleby alebo slané pečivo, je vhodné použiť celozrnnú alebo špeciálnu chlebovú múku, ktorá obsahuje viac vlákniny a dodáva cestu rustikálny charakter.
Chce to cvik
Existuje niekoľko osvedčených trikov, ktoré pri príprave kysnutého cesta používali už naše staré mamy. Jedným z nich je pridanie štipky soli až po zmiešaní droždia s tekutinou a múkou, aby sa nedeaktivovalo droždie. Mnohé gazdinky tiež odporúčajú použiť kvalitné maslo alebo rastlinný tuk, ktoré dodajú cestu vláčnosť a chuť.
Príprava kysnutého cesta si vyžaduje pozornosť k detailom a trpezlivosť. Pokiaľ sa vyhnete najčastejším chybám, vaše kysnuté pečivo zmizne z tácky skôr, než po sebe upracete kuchyňu.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos