Vedľajšie účinky zdravého stravovania: O týchto ti povie málokto!

Vedľajšie účinky zdravého stravovania

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom, tak vo februári by sme už určite začať mohli. Zdravo sa stravovať znamená buď obmedziť príjem sacharidov, zvýšiť príjem bielkovín, alebo začať so špecifickou stravou. Do ktorej skupiny sa radíte vy?

Je to skutočná výzva a skúška našej pevnej vôle. No spolu to dáme! Predtým, než sa pustíte do kompletnej premeny svojho jedálnička, tak by ste mali niečo o zdravom stravovaní vedieť. Úprimne, nie vždy je zdravé stravovanie také ružové ako si mnohí predstavujú. Zdravé stravovanie má aj vedľajšie účinky. Nie, neľakajte sa, len sa psychicky pripravte na všetky úskalia, ktoré vás môžu postretnúť.

Možné vedľajšie účinky zdravého stravovania:

1. Detoxikačné príznaky

 Keď prechádzate na zdravú stravu, vaše telo sa začína zbavovať nahromadených toxínov, čo môže viesť k dočasným nepríjemným príznakom. Typické detoxikačné prejavy zahŕňajú bolesti hlavy, únavu, kožné vyrážky a podráždenosť, najmä ak obmedzíte cukor, kofeín či spracované potraviny. 

Tento proces je prirodzený a znamená, že vaše telo sa prispôsobuje lepšej výžive. Na zmiernenie týchto príznakov je dôležité piť dostatok vody, dopriať si dostatok spánku a zmeny zavádzať postupne, aby ste predišli šoku pre organizmus.

2. Zmeny stolice

Prechod na zdravú stravu, najmä ak obsahuje viac vlákniny, môže viesť k výrazným zmenám v trávení a pravidelnosti stolice. Ak zvýšite príjem celozrnných produktov, ovocia, zeleniny a strukovín, vaše telo sa môže spočiatku prispôsobovať zvýšenému množstvu vlákniny. Výsledkom môže byť častejšia stolica, redšia konzistencia alebo dokonca krátkodobé hnačky. To je prirodzená reakcia tela na nový príjem živín a čistenie tráviaceho systému.

Naopak, ak nebudete piť dostatok vody pri vysokom príjme vlákniny, môžete sa stretnúť so zápchou. Vláknina síce podporuje trávenie, no potrebuje dostatočné množstvo tekutín, aby mohla správne fungovať. Ak zaznamenáte ťažkosti so stolicou, skúste postupne zvyšovať príjem vlákniny a súčasne piť viac vody. Pohyb a mierna fyzická aktivita tiež pomôžu podporiť zdravé trávenie.

problémy so stolicou
Shutterstock®

3. Dočasné oslabenie výkonu pri športe

Pri prechode na zdravšiu stravu, najmä ak znížite príjem jednoduchých sacharidov a zvýšite podiel vlákniny a bielkovín, môžete spočiatku pocítiť pokles energie a vytrvalosti pri fyzickej aktivite. Telo si potrebuje zvyknúť na efektívnejšie využívanie tukov ako zdroja energie namiesto rýchlych cukrov. 

Tento proces môže trvať niekoľko dní až týždňov, pričom správna hydratácia a dostatočný príjem komplexných sacharidov (napr. ovsené vločky, bataty, celozrnné produkty) pomôžu postupne obnoviť optimálny športový výkon.

4. Znížená chuť do jedla

Pri prechode na zdravú stravu, najmä ak zahŕňa viac bielkovín, vlákniny a zdravých tukov, môžete zaznamenať prirodzené zníženie chuti do jedla. Tieto živiny pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a predlžujú pocit sýtosti, čím sa znižuje nutkanie na časté maškrtenie. 

Taktiež, ak ste predtým konzumovali veľa spracovaných potravín s vysokým obsahom cukru a soli, môže trvať určitý čas, kým sa telo prispôsobí novému stravovaniu. Tento efekt je väčšinou dočasný a časom sa chuť do jedla prirodzene vyrovná, pričom si telo zvykne na kvalitnejšiu a výživnejšiu stravu.

smoothie
Shutterstock®

5. Náhodné zvýšenie telesnej hmotnosti

Aj to sa stáva, a to hlavne vtedy, keď začnete prijímať väčšie množstvo kalórií. Klasickým príkladom je kokosový olej, smoothie, či iné zdravé maškrty, ktoré na druhej strane obsahujú množstvo kalórií, tuku a cukru. Nenechajte sa tiež oklamať   nálepkou „bez lepku" alebo „bez mliečnych prvkov"

Možno to znie zdravšie, ale takéto potraviny sú kalorickými bombami pre naše telo. Síce budete radi, že ste niečo pre seba urobili a stavili na „super zdravé" potraviny, no opak môže byť pravdou. 

6. Nadúvanie a plynatosť

Zmena jedálnička, najmä pri vyššom príjme vlákniny a fermentovateľných sacharidov (napríklad strukovín, kapusty či celozrnných produktov), môže viesť k nadúvaniu a zvýšenej tvorbe plynov. Tráviaci systém si musí na nové potraviny zvyknúť, čo môže dočasne spôsobiť pocit ťažoby, nafúknuté brucho a častejšie vetry. 

Tento stav sa zvyčajne upraví po niekoľkých dňoch až týždňoch, keď sa črevná mikroflóra prispôsobí novej strave. Ak je nadúvanie nepríjemné, pomôže postupné zavádzanie vlákniny, probiotiká a dostatok pohybu, ktorý podporuje trávenie.

problémy s plynatosťou
Shutterstock®

7. Zvýšená citlivosť na určité potraviny

Niektorí ľudia si pri zmene stravovania môžu všimnúť, že určité potraviny, ktoré predtým konzumovali bez problémov, im zrazu spôsobujú tráviace ťažkosti alebo diskomfort. Môže ísť napríklad o lepok, mliečne výrobky alebo priemyselne spracované potraviny. 

To môže byť dôsledkom zmeny črevnej mikroflóry alebo zlepšenia schopnosti tela rozpoznávať a reagovať na nevhodné potraviny. Ak spozorujete zvýšenú citlivosť na určité potraviny, skúste ich dočasne vylúčiť a neskôr postupne zavádzať späť, aby ste zistili, ako na ne vaše telo reaguje.

Ako zvládnuť vedľajšie účinky zdravého stravovania?

  • Zavádzajte zmeny postupne – náhle odstránenie spracovaných potravín môže spôsobiť šok pre telo.
  • Dostatočne hydratujte – voda pomáha telu eliminovať toxíny a podporuje trávenie.
  • Dbajte na vyvážený jedálniček – príjem bielkovín, zdravých tukov a sacharidov by mal byť vyvážený.
  • Počúvajte svoje telo – ak sa cítite príliš unavení alebo slabí, možno je potrebné upraviť množstvo prijatej energie.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com

Aktualizovaný článok: 07.02.2025

8 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

24.07.2019 20:06

Všetko treba z mierou

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

16.04.2018 14:38

A niektorými príznakmi som sa veru stretla.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

04.04.2018 19:40

zaujímavé, aj zdravá strava môže uškodiť...

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

23.02.2018 14:29

všetko s mierou,aj zdravá strava môže potrápiť.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.02.2018 15:09

Presne tak všetko veľa škodí

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.02.2018 17:13

Súhlasím, základom je staviť na vyváženú stravu.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.02.2018 08:54

všetko s mierou

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

07.02.2018 08:38

veru,vsetkeho vela skodi

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.