Z každej strany zvyčajne počujeme triky, ako náš metabolizmus účinne zrýchliť. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, prečo spomalený metabolizmus vôbec vzniká? V mnohých prípadoch si môžeme za tento problém sami.
Vplyv totiž môže mať spôsob stravovania aj množstvo pohybu, ktoré telu pravidelne doprajeme. Vinníkom býva i nedostatok spánku. Na problémy s metabolizmom nás pritom môže upozorniť väčšia únava po jedle či nadmerné ukladanie zásob. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko môže spôsobovať spomalenie metabolizmu.
Čo je vlastne metabolizmus?
Metabolizmus je súhrn všetkých chemických procesov, ktoré prebiehajú v našom tele, aby zabezpečili jeho fungovanie. Zahŕňa premenu potravy na energiu, ktorú bunky potrebujú na vykonávanie svojich činností, ako aj procesy obnovy tkanív, regulácie telesnej teploty či detoxikácie. Tieto zložité biochemické reakcie umožňujú nášmu telu rásť, opravovať sa a efektívne hospodáriť s energiou.
Metabolizmus sa delí na dve základné fázy: anabolizmus a katabolizmus. Anabolizmus je proces budovania nových buniek a tkanív, zatiaľ čo katabolizmus zahŕňa rozklad živín a uvoľňovanie energie. Rýchlosť metabolizmu, teda to, ako rýchlo naše telo spaľuje kalórie, ovplyvňuje množstvo faktorov – od genetickej výbavy a veku až po životný štýl, stravovanie a fyzickú aktivitu.
Shutterstock®Čo môže spomaľovať metabolizmus?
1. Nedostatok stravy
Pravdepodobne najväčší vplyv na metabolizmus, resp. látkovú premenu, má spôsob nášho stravovania. Nepriaznivý vplyv má napríklad malý príjem kalórií. Ak telo neprijíma z potravy dostatok energie, po určitom čase môže prepnúť do režimu hladovania a začne si ukladať tuk do zásoby na horšie časy.
V mnohých prípadoch začne odbúravať aj svalovú hmotu, čo má taktiež za následok spomalenie metabolizmu. Látkovej premene škodí i vynechávanie jedného z najzákladnejších jedál dňa, a to raňajok.
2. Deficit bielkovín
Pri obmedzenom príjme kalórií sa do tela následne dostáva aj menšie množstvo základných zložiek potravy. Náš metabolizmus negatívne ovplyvňuje najmä nedostatočný príjem bielkovín. Aby ste sa vyhli podobným problémom, zaraďte do jedálnička potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ktoré zabezpečujú väčší pocit sýtosti.
Zároveň prispievajú k udržiavaniu zdravej hmotnosti. Medzi zdroje bielkovín môžeme zaradiť mliečne výrobky, mäso, vajcia či strukoviny.
Shutterstock®3. Deficit vitamínov a minerálov
Kvôli nedostatočnému stravovaniu môže telo trpieť aj na nedostatok potrebných vitamínov a minerálnych látok. Za spomaleným metabolizmom môže stáť napríklad deficit vápnika, ktorý v tele pomáha regulovať metabolizmus tukov. Spomínaný problém sa niekedy objaví i v dôsledku deficitu vitamínu D.
Táto látka totiž napomáha zachovávať svalové tkanivo, ktoré priaznivo vplýva na metabolizmus. Správnej látkovej premene škodí aj nedostatok železa či vlákniny.
4. Nedostatok tekutín
Problémy s pomalým metabolizmom spôsobuje nielen nedostatok živín, ale aj malý príjem vody. Tá totiž vplýva v podstate na všetky telesné bunkové funkcie.
Dehydratácia môže spôsobiť spomalenie metabolizmu až o 2 % oproti normálu. Dávajte však pozor na to, čo pijete. Konzumácia sladených nápojov vášmu metabolizmu určite nepomôže, práve naopak. Nevhodný je tiež nadmerný príjem alkoholu.
Shutterstock®5. Sedavý spôsob života
Okrem nevhodného stravovania môžeme nášmu metabolizmu škodiť aj sedavým spôsobom života. Kameňom úrazu pritom býva nedostatok cvičenia i sedavé zamestnanie. Takáto nízka telesná aktivita vo väčšine prípadov vedie práve k spomaleniu metabolizmu.
Škodiť pritom môže už sedenie dlhšie, ako 20 minút. Do svojho života preto zaraďte pravidelný pohyb! Na látkovú premenu pozitívne vplýva napríklad silový tréning.
6. Deficit spánku
Niet pochýb o tom, že dostatočne dlhý a kvalitný spánok je pre človeka veľmi dôležitý. Zabezpečuje totiž pravidelnú regeneráciu organizmu. Taktiež je nevyhnutný pre správnu funkciu metabolizmu. Deficit spánku sa môže podpísať na celom rade zdravotných komplikácií.
Zistilo sa, že človek, ktorý spí menej, spaľuje i menej kalórií. Výrazne škodlivý vplyv môže mať z dlhodobého hľadiska spánok kratší, ako 4 hodiny.
Shutterstock®7. Menštruačný cyklus
Niekedy nestojíme za spomaleným metabolizmom my, ale naše telo. Na látkovú premenu totiž negatívne vplýva i menštruačný cyklus. Pri krvácaní žena prichádza o železo, ktoré má vplyv na prenášanie kyslíka do svalov. Ak je tento proces sťažený a svaly nemajú dostatok kyslíka, energia v tele klesá, čo negatívne pôsobí na metabolizmus.
Tento faktor, na rozdiel od predchádzajúcich, nevieme nijako eliminovať. Vieme však telu pomôcť, a to zvýšeným príjmom železa. Nájdete ho v špenáte a inej listovej zelenine, červenej repe, hovädzom mäse i fazuli.
Ako podporiť správne fungovanie metabolizmu?
Dobrá správa je, že metabolizmus môžeme ovplyvniť viacerými jednoduchými návykmi. Dôležité je dbať na vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, vitamíny a minerály, nezabúdať na pravidelný pohyb a dostatočný pitný režim. Neoddeliteľnou súčasťou je tiež kvalitný a dostatočne dlhý spánok, ktorý umožňuje telu správne regenerovať.
Zároveň sa oplatí zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré metabolizmus prirodzene stimulujú, ako napríklad zelený čaj, chilli papričky, ryby alebo strukoviny. Pamätajte, že aj malé kroky môžu priniesť veľké výsledky. Pravidelná starostlivosť o seba sa časom prejaví na lepšej energii, zdravšom tele a celkovej vitalite.
Úroveň svalstva vs. metabolizmus
Svalová hmota hrá v našom metabolizme kľúčovú úlohu. Svaly sú totiž veľmi energeticky náročné tkanivo – aj v pokoji spotrebúvajú viac kalórií ako tukové bunky. Čím vyššia je úroveň svalovej hmoty v tele, tým viac energie organizmus spáli aj v stave odpočinku. Preto ľudia s väčším množstvom svalov majú prirodzene rýchlejší bazálny metabolizmus, teda množstvo kalórií, ktoré telo spáli na základné funkcie ako dýchanie, obeh krvi alebo regeneráciu buniek.
Budovanie a udržiavanie svalstva je teda jednou z najefektívnejších ciest, ako podporiť metabolizmus a zabezpečiť dlhodobé spaľovanie energie. Pravidelný silový tréning pomáha nielen pri chudnutí, ale aj pri udržiavaní zdravého metabolického tempa s pribúdajúcim vekom, kedy prirodzene dochádza k úbytku svalovej hmoty. Zaradenie cvikov so záťažou do bežnej rutiny tak môže výrazne prispieť k vitalite, lepšej kontrole telesnej hmotnosti a celkovému zdraviu.
Aktualizovaný článok: 29.04.2025