Kŕčové žily sú takmer bežné na nohách starších žien, avšak ničím výnimočným už dnes nie sú ani u mladých. Ako je to možné? Čo je za tým? Je to celé len o genetike alebo sa pod ich vznik podpisujeme my samy svojou životosprávou? A ak ich má vaša mama aj stará mama, no vy sa im chcete vyhnúť, čo pre to treba spraviť? Všetky tieto otázky (a oveľa viac) vám zodpovieme v nasledujúcom článku. Zistite, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!
Čo stojí za vznikom kŕčových žíl?
Tomu, aby sa krv vracala späť do spodnej časti nôh, bránia chlopne v žilách. Akonáhle sú však poškodené, z akýchkoľvek dôvodov, nastáva takzvaný spätný tlak, žily na nohách sa začnú vydúvať a strácať svoju pevnosť. Kŕčové žily sa pritom vyskytujú predovšetkým na zadnej strane nôh. Ako sme už načrtli v úvode, najväčšiu úlohu tu zohráva genetika.
Avšak so stúpajúcim vekom, logicky, narastá aj riziko vzniku ochorení žíl, odkiaľ je už len krôčik k samotným kŕčovým žilám. Keď už však vymenovávame vinníkov, zabudnúť nemôžeme ani na zlú životosprávu a nedostatok pohybu.
Vyskúšaj: Babičkine superpotraviny: Tekvicové semiačka - chutné zdravie v malom
Prečo sú tehotné ženy rizikovou skupinou?
Vznik kŕčových žíl sa však bežne spája aj s tehotenstvom, užívaním antikoncepcie, hormonálnou liečbou, nadváhou a menopauzou. V prípade tehotenstva sa zväčšuje spomínaný spätný tlak v žilách v dôsledku zväčšujúcej sa maternice. Môžu však za to v nemalej miere aj tehotenské hormóny. Kŕčové žily bývajú sprevádzané pocitom ťažkých nôh a opuchom nôh, najmä členkov, a to hlavne počas letných mesiacov a pri dlhom cestovaní.
Za zmienku stojí, že sprievodným znakom kŕčových žíl je aj častý pocit horúčavy, striedajúci sa s pocitom chladu. Prejavujú sa tiež nepríjemnými kŕčmi v nohách, predovšetkým v noci. Liečba kŕčových žíl je možná a tiež efektívna, avšak len pri včasnej diagnostike. Len tak je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, ktorý podstupujú pacienti s kŕčovými žilami vo vážnom stave.
Fakty o kŕčových žilách, ktoré treba poznať:
- Ak vypijete aspoň pol litra mrkvovej šťavy denne, spravíte tým významný krok proti vzniku tohto ochorenia.
- Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja, než sedia, kŕčové žily nepoznajú.
- Trpí nimi až neuveriteľných 80 % Slovákov, z toho väčšie percento tvoria ženy.
Prevencia vzniku kŕčových žíl:
- Cvičte! Nech už si zvolíte akýkoľvek druh športu alebo pohybovej aktivity, práve pohyb je skvelou prevenciou vzniku kŕčových žíl. Ideálna je však v tomto prípade turistika, zimné bežkovanie, cyklistika, tanec, rýchla chôdza, plávanie a beh. Naopak, vyhnite sa posilňovaniu a činkám, ale dokonca aj tenisu.
- Dajte zbohom cigaretám! Práve fajčenie totiž vedie k oslabeným a zúženým cievam.
- Denne si vykladajte nohy do vyššej polohy, ak je to možné, aj v práci a určite doma pri oddychu, ideálne na úroveň srdca.
- Schudnite! Keďže je obezita jedným z rizikových faktorov vzniku žilového ochorenia, cielene spravte všetko pre to, aby ste sa zbavili nadbytočných kíl.
- Váš jedálniček by mal obsahovať čo najviac vitamínov C a E, ako aj vlákniny a zinku. Skvelým bojovníkom proti vzniku kŕčových žíl je aj cibuľa a cesnak.
- Vhodné sú tiež podpätky na obuvi s výškou približne 3,5 cm, naopak, nevhodné sú vysoké podpätky a rovnako tak aj žiadne podpätky.
- Vyhýbajte sa príliš dlhému státiu.