Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

Kŕčové žily sú takmer bežné na nohách starších žien, avšak ničím výnimočným už dnes nie sú ani u mladých. Ako je to možné? Čo je za tým? Je to celé len o genetike alebo sa pod ich vznik podpisujeme my samy svojou životosprávou? A ak ich má vaša mama aj stará mama, no vy sa im chcete vyhnúť, čo pre to treba spraviť? Všetky tieto otázky (a oveľa viac) vám zodpovieme v nasledujúcom článku. Zistite, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

Čo stojí za vznikom kŕčových žíl?

Tomu, aby sa krv vracala späť do spodnej časti nôh, bránia chlopne v žilách. Akonáhle sú však poškodené, z akýchkoľvek dôvodov, nastáva takzvaný spätný tlak, žily na nohách sa začnú vydúvať a strácať svoju pevnosť. Kŕčové žily sa pritom vyskytujú predovšetkým na zadnej strane nôh. Ako sme už načrtli v úvode, najväčšiu úlohu tu zohráva genetika.

 

Avšak so stúpajúcim vekom, logicky, narastá aj riziko vzniku ochorení žíl, odkiaľ je už len krôčik k samotným kŕčovým žilám. Keď už však vymenovávame vinníkov, zabudnúť nemôžeme ani na zlú životosprávu a nedostatok pohybu.

 

Vyskúšaj: Babičkine superpotraviny: Tekvicové semiačka - chutné zdravie v malom

kŕčové žily

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sú tehotné ženy rizikovou skupinou?

Vznik kŕčových žíl sa však bežne spája aj s tehotenstvom, užívaním antikoncepcie, hormonálnou liečbou, nadváhou a menopauzou. V prípade tehotenstva sa zväčšuje spomínaný spätný tlak v žilách v dôsledku zväčšujúcej sa maternice. Môžu však za to v nemalej miere aj tehotenské hormóny. Kŕčové žily bývajú sprevádzané pocitom ťažkých nôh a opuchom nôh, najmä členkov, a to hlavne počas letných mesiacov a pri dlhom cestovaní.

 

Za zmienku stojí, že sprievodným znakom kŕčových žíl je aj častý pocit horúčavy, striedajúci sa s pocitom chladu. Prejavujú sa tiež nepríjemnými kŕčmi v nohách, predovšetkým v noci. Liečba kŕčových žíl je možná a tiež efektívna, avšak len pri včasnej diagnostike. Len tak je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, ktorý podstupujú pacienti s kŕčovými žilami vo vážnom stave.

varixy na nohách

Zdroj: Shutterstock®

Fakty o kŕčových žilách, ktoré treba poznať:

  • Ak vypijete aspoň pol litra mrkvovej šťavy denne, spravíte tým významný krok proti vzniku tohto ochorenia.
  • Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja, než sedia, kŕčové žily nepoznajú.
  • Trpí nimi až neuveriteľných 80 % Slovákov, z toho väčšie percento tvoria ženy.

 

Otestuj: Slacklining: Prečo vyskúšať tento druh cvičenia?

liečba kŕčových žíl

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia vzniku kŕčových žíl:

  • Cvičte! Nech už si zvolíte akýkoľvek druh športu alebo pohybovej aktivity, práve pohyb je skvelou prevenciou vzniku kŕčových žíl. Ideálna je však v tomto prípade turistika, zimné bežkovanie, cyklistika, tanec, rýchla chôdza, plávanie a beh. Naopak, vyhnite sa posilňovaniu a činkám, ale dokonca aj tenisu.
  • Dajte zbohom cigaretám! Práve fajčenie totiž vedie k oslabeným a zúženým cievam.
  • Denne si vykladajte nohy do vyššej polohy, ak je to možné, aj v práci a určite doma pri oddychu, ideálne na úroveň srdca.
  • Schudnite! Keďže je obezita jedným z rizikových faktorov vzniku žilového ochorenia, cielene spravte všetko pre to, aby ste sa zbavili nadbytočných kíl.
  • Váš jedálniček by mal obsahovať čo najviac vitamínov C a E, ako aj vlákniny a zinku. Skvelým bojovníkom proti vzniku kŕčových žíl je aj cibuľa a cesnak.
  • Vhodné sú tiež podpätky na obuvi s výškou približne 3,5 cm, naopak, nevhodné sú vysoké podpätky a rovnako tak aj žiadne podpätky.
  • Vyhýbajte sa príliš dlhému státiu.
Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

14.08.2018 08:16

no nastastie ich moc nemam, asi vdaka pohybu a strave, aj ked ani to nie je vsemohuce

Vaše meno:

Gapa Torino

Gapa Torino

14.08.2018 11:16

"Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja, než sedia, kŕčové žily nepoznajú." a potom píšete že vyhnúť sa dlhému státiu , tak teraz stáť alebo nestáť

Vaše meno:

Ivana Tatárová

Ivana Tatárová

14.08.2018 11:29

"Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja..." v zmysle: sú viac v pohybe, než pasívni. Všeobecne sú však kŕčové žily spôsobené dlhým státím (na jednom mieste, napríklad v práci pri stroji) a sedením so spustenými nohami. Naopak, vzniku kŕčových žíl viete zabrániť dostatočným pohybom a sedením s vyloženými nohami.

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

14.08.2018 17:42

Precitaj si moj koment, pochopis o co ide !

Zoran Majkovic

Zoran Majkovic

14.08.2018 17:34

V clanku chyba jedna velmi podstatna informacia ... ak clovek sedi alebo len stoji, srdce nie je schopne zabezpecit spravny obeh krvi v nohach ! Preto pri dlhom sedeni alebo stati nohy opuchaju ! Aby krv prudila nohami tak, ako ma, je nutne, aby sa do obehu zapojili svaly na nohach ... tym, ze sa sval stiahne, zaroven vytlaci istu cast krvi do ciev, kde vdaka spominanym chlopniam (spatnym klapkam) je krv vytlacana k srdcu a tym mu pomaha. Tento mechanizmus je znamy pod pojmom "svalovo-cievna pumpa". Preto kazdy, kto ma sedave zamestnanie by mal aspon raz za hodinu vstat a "ponamahat" svaly na nohach ! Chce to par minut rychlej chodze, idealne je sliapanie do schodov !

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.08.2018 06:38

Čo sa týka faktu o Slovákoch - desivá štatistika...

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

15.08.2018 11:44

myslím si že pri kŕčových žilách hra úlohu aj genetika...

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

21.08.2018 14:12

kŕčovými žilami trpí veľa Slovákov...... dnešné sedavé zamestnanie a práca pri počítači je tiež príčinou ich vzniku.... nie je od veci vo voľnom čase sa "hýbať", myslím, že to prospeje každému....

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

10.09.2018 11:10

vyhýbať sa státiu nedá lebo v zamestnaní som celý deň na nohách už 34 rokov

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

26.09.2018 16:16

Žiaľ sedavé zamestnania súčasnej doby tomuto veľmi nepomáhajú

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.