Ženský cyklus je jedna veľmi dobre napísaná kniha. Každá fáza má svoj vlastný dej, hrdinov a zvraty. A to obzvlášť pociťujeme aj v našich vlastných životoch (haha). Folikulárna fáza, ktorá nasleduje hneď po menštruácii, je tá časť, kde sa začína úplne nový príbeh. Je to obdobie plné energie, kreativity a príležitostí. Ak viete, ako ju správne využiť, môžete zo seba dostať maximum. Fyzicky, psychicky aj emocionálne.
Takže čo všetko sa deje počas tejto fázy? Prečo si občas pripadáme ako superženy a inokedy ako tornáda? A čo robiť, aby sme folikulárnu fázu prežili v harmónii so svojím telom?
Čo je folikulárna fáza a kedy sa začína?
Folikulárna fáza sa vo všeobecnosti začína prvým dňom menštruácie a trvá až do ovulácie. Zatiaľ čo menštruácia je skôr obdobím útlmu a obnovy, folikulárna fáza je ako jar – všetko v nás začína kvitnúť. Toto obdobie trvá približne 10 až 14 dní, no každé telo je originálne, takže dĺžka sa môže mierne líšiť. Ak ju rátame ako druhú fázu ženského cyklu, pripadá na ňu v užšom zmysle zhruba 6. až 14. deň cyklu.
V tejto fáze sa naše telo pripravuje na ovuláciu. Hypofýza začne produkovať folikuly stimulujúci hormón (FSH), ktorý povzbudzuje vaječníky. Tie začnú „hýčkať” folikuly, z ktorých jeden sa stane dominantným a pripraví vajíčko na uvoľnenie. Toto vajíčko je v podstate hlavný hrdina tejto kapitoly. Jeho veľký debut však príde až počas ovulácie.
Čo sa deje v našom tele počas folikulárnej fázy?
V jednoduchosti povedané, naše telo sa prebúdza z režimu útlmu počas menštruácie do režimu akcie. Táto transformácia je poháňaná hormónmi, ktoré robia doslova čarovné veci. Hladiny estrogénu začínajú stúpať, čo má pozitívny vplyv na našu náladu, koncentráciu a fyzickú výkonnosť. Zrazu sa cítime, že by sme zvládli všetko - od ranného behu až po zorganizovanie svadby svojej najlepšej kamarátky.
Náš mozog pracuje ako dobre naolejovaný stroj, vďaka čomu sme kreatívnejšie, sebaisté a lepšie riešime problémy. Akoby sme našli tajnú supermoc, ktorá nás nabíja energiou. Navyše, estrogén robí zázraky aj s pleťou. Tá zrazu vyzerá sviežo a žiarivo. Telo produkuje viac kolagénu, čo znamená menej vrások a väčší glow.
Zdroj: DepositphotosHormóny vo folikulárnej fáze: Kto hrá akú rolu?
Poďme sa na hormóny pozrieť bližšie. Estrogén je doslova kráľovná parketu. Je to hormón, ktorý pomaly, no isto stúpa a je zodpovedný za dobrú náladu, zdravú pleť a energiu. Podporuje rast sliznice maternice, aby bola pripravená na prípadné oplodnenie.
Folikuly stimulujúci hormón (FSH) diriguje folikuly vo vaječníkoch a pomáha vybrať ten najsilnejší. Luteinizačný hormón (LH) je zatiaľ len tichý pozorovateľ v rohu miestnosti, no neskôr sa postará o to, že vajíčko bude pripravené na ovuláciu.
Ako uchopiť jednotlivé oblasti života počas folikulárnej fázy cyklu?
1. Práca, produktivita a vzťahy
Folikulárna fáza je obdobím rastu, kreativity a sebarealizácie. Naša koncentrácia a schopnosť riešiť problémy sú teraz na vrchole, takže je to ideálny čas na brainstorming, plánovanie veľkých projektov a učenie sa nových vecí. Ak potrebujete začať nový projekt alebo vyriešiť niečo zložité, teraz máte na to kapacitu.
Vo vzťahoch vyžarujeme sebadôveru a energiu. To z nás robí magnetom na príjemné a zábavné chvíle. Je to čas, kedy si budete chcieť naplánovať stretnutia s priateľmi, rodinou alebo partnerom. Bude to pre všetkých skutočne obohacujúce. Taktiež je to perfektný čas venovať sa sama sebe. Ak ste rozmýšľali nad tým, že by ste chceli začať nové hobby, prečítať knihu alebo sa naučiť niečo nové, teraz je tá správna chvíľa.
2. Cvičenie počas folikulárnej fázy: Ako vyťažiť maximum
Folikulárna fáza je ideálnym obdobím na fyzickú aktivitu. Naše telo je teraz plné energie a rýchlo regeneruje. Skvelou voľbou je práve silový tréning, pretože estrogén nám dodáva silu, vďaka čomu môžeme zdvíhať aj ťažšie váhy. Ak ste fanúšičkou hiit tréningov, teraz je čas dať si poriadne do tela. Beh, tanec, spinning alebo iné kardio aktivity zvládnete ľavou zadnou.
Toto je tiež čas na skúšanie nových aktivít. Ak ste chceli vyskúšať pilates alebo dokonca box, choďte do toho! Folikulárna fáza vám dodáva odvahu a otvorenosť skúšať nové veci. Nebojte sa!
3. Výživa a doplnky stravy
Čo jesť a čo vynechať počas folikulárnej fázy cyklu?
Vaše telo potrebuje kvalitné palivo, aby mohlo zvládnuť všetky zmeny, ktoré sa odohrávajú. Preto je zdravá a vyvážená strava základom. (Samozrejme, nielen v tejto fáze.) Po menštruácii je ideálne doplniť zásoby železa, a to prostredníctvom špenátu, červenej šošovice, tekvicových semienok alebo chudého mäsa.
Bielkoviny by mali byť pevnou súčasťou vášho jedálnička, pretože pomáhajú s obnovou buniek. Vajíčka, tofu, losos či fazuľa sú perfektné možnosti, ktoré si viete pripraviť na niekoľko chutných spôsobov. Ovocie a zelenina plné antioxidantov, ako sú citrusy, pomaranče, čerešne a brokolica, podporujú regeneráciu a pomáhajú bojovať proti zápalom.
Zdravé tuky ako avokádo, brazílske orechy, kešu, ľanové semienka a olivový olej zase podporujú hormonálnu rovnováhu. Fermentované potraviny, ako je kefír, kyslá kapusta, kimchi alebo miso, zlepšujú trávenie a zdravie čriev. To všetko je počas folikulárnej fázy veľmi dôležité.
Na druhej strane sa vyhýbajte spracovaným jedlám plným konzervantov a nezdravých tukov, pretože môžu narušiť hormonálnu rovnováhu. No a vieme, že rozhádzané hormóny vedia byť peklo. Obmedzte tiež rafinovaný cukor, ktorý môže síce krátkodobo zvýšiť energiu, ale z dlhodobého hľadiska ju skôr vyčerpáva. Nadmerný príjem kofeínu a alkoholu môže negatívne ovplyvniť vašu energiu a stresové hormóny, preto si ich dávkujte opatrne.
Zdroj: DepositphotosDoplnky stravy na podporu tela počas folikulárnej fázy
Ak chcete svoje telo podporiť aj doplnkami stravy, existuje niekoľko možností, ktoré môžu byť prospešné.
- Vitamín B-komplex: Pomáha s energiou a hormonálnou rovnováhou.
- Železo: Po menštruácii je dobré doplniť železo, najmä ak máte pocit, že vám chýba energia.
- Omega-3 mastné kyseliny: Znižujú zápal a podporujú zdravie mozgu aj srdca, takže aj v tomto prípade stavte na kvalitný zdroj.
- Probiotiká: Probiotiká, ó áno. Tie zase pomáhajú s trávením a zdravím čriev, ktoré úzko súvisia s hormonálnou rovnováhou.
- Vitamín D: Skvelý na podporu imunity a zlepšenie nálady, čo si chceme udržať na čo najvyššom leveli.
*Nezabudnite konzultovať užívanie doplnkov s odborníkom, aby boli prispôsobené vašim individuálnym potrebám.*
Folikulárna fáza ako vaša superschopnosť
Folikulárna fáza je obdobím, kedy máte šancu naplno využiť svoju energiu, kreativitu a silu. Stačí počúvať svoje telo, dopriať mu správnu stravu, pohyb a oddych. Neznamená, ak máte viac energie, musíte ísť na doraz. V žiadnom prípade. Táto fáza je skôr o raste a príprave na všetko, čo príde. Vychutnajte si ju, pretože vaše telo robí neuveriteľné veci, a vy ste tie, ktoré držia kormidlo.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos