Orechový čaj – utlmujúci liek na kašeľ lepší než sirupy z lekárne

Orechový čaj

Skôr než nabehnete do lekárne a vykúpite všetky sirupy proti kašľu, zájdite do svojej potravinovej skrinky alebo špajze a vytiahnite z nej orechy. Áno, možno si práve hovoríte, že orechy patria do koláča (napríklad do orechového závinu) alebo na priamu konzumáciu, no pokojne si z nich môžete pripraviť aj čaj proti kašľu. Ten sa dá pripraviť dvomi spôsobmi, a to z orechových škrupín alebo práve zo samotných vlašských orechov.

Liečivé účinky vlašských orechov, orechových lístkov i orechových škrupín sú už dávno známe. Poznali ich aj naše babičky liečiteľky, ktoré neváhali využívať svoje zásoby bylín alebo potravín pre svoje zdravie a jeho zlepšenie. Napríklad orechové listy sú bojovníkmi proti zápche, sú nápomocné pri kožných problémoch, pri cukrovke a pod.

Samotné plody sú bohaté na mastné kyseliny, bez ktorých nemôže telo existovať. Tie pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v organizme, brzdia zápalové procesy, zabraňujú vzniku zrazenín. Orechy sú tiež dobrým zdrojom vlákniny, vitamínov (E, B1, B2, B3, B6), minerálov (fosfor, draslík, zinok, železo, magnézium,...). Je dokázané, že tí, čo konzumujú vlašské orechy pravidelne, sú menej náchylní na vznik infarktu. Takže, ak ich nekonzumujete pravidelne, mali by ste si ich dopriať.  

vlašské orechy
Shutterstock®

Orechový čaj alebo vývar

Orechy nie sú len bojovníkmi proti cholesterolu, ale aj proti kašľu. V tomto chrípkovom období je teda bežné, že s chrípkou a prechladnutím prichádza aj suchý kašeľ alebo produktívny kašeľ. Ak ste tento dusivý nepríjemný pocit už zažili, tak viete, že to nie je vôbec nič príjemné. No namiesto liekov z lekárne siahnite po liečivom vývare našich babičiek. Tento orechový čaj pomáha odstrániť hlieny z priedušiek a zlepšiť tak dýchanie.

Vezmite si približne 12 orechov a zbavte ich škrupiny. Vlašské orechy následne na 4 hodiny namočte do 0,5 litra vody. Nechajte lúhovať a následne všetko prelejte do hrnca. Zmes dajte ohrievať a varte ju približne 30 minút na miernom stupni. Pozor, aby vám nevyvrela všetka voda. Hotový orechový vývar alebo teda čaj popíjate s medom. S medom má skvelú chuť a navyše práve toto prírodné sladidlo pomáha zmierňovať bolesť hrdla vďaka svojim antibiotickým účinkom.

Odvar z orechových škrupín

Aj v tomto prípade sa postupuje podobne. Potrebujete však orechové škrupiny z 12 orechov. Tie umyte, rovnako zalejte 500 ml vody a nechajte odstáť. Po 4 hodinách dajte do hrnca a na sporák. Po pol hodine preceďte, nápoj oslaďte a popíjajte po dúškoch. Odporúča sa dopriať si tento liečivý nápoj 2 až 3-krát denne pre zlepšenie stavu.

čaj z orechových škrupín
Shutterstock®

Liečivé účinky orechového čaju: Zdravie dýchacích ciest a podpora imunity

Orechový čaj, pripravený z orechových škrupín alebo listov orecha, je prírodný nápoj s množstvom liečivých vlastností, ktoré pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Hlavným účinkom orechového čaju je jeho schopnosť uľahčovať dýchanie a zmierňovať kašeľ. Obsahuje látky s protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám dýchacích ciest.

Okrem toho orechový čaj podporuje rozpúšťanie hlienov, čo je obzvlášť užitočné pri produktívnom kašli, kde pomáha uvoľniť dýchacie cesty. Jeho konzumácia sa odporúča aj pri bolestiach hrdla, pretože má upokojujúci účinok na podráždené sliznice. Tento čaj je tiež známy tým, že posilňuje imunitný systém vďaka obsahu vitamínov a minerálov, ako sú vitamín C, zinok a horčík.

Pravidelná konzumácia orechového čaju môže prispieť k detoxikácii organizmu, keďže podporuje činnosť pečene a obličiek. Vďaka svojim adstringentným účinkom je vhodný aj na zmiernenie hnačky a podporu trávenia. Jeho prírodné zloženie ho robí ideálnym pomocníkom pri prechladnutí a iných ochoreniach spojených s oslabením organizmu.

Zároveň je dôležité zdôrazniť, že hoci orechový čaj má množstvo pozitívnych účinkov, jeho konzumácia by mala byť primeraná. Nadmerné užívanie môže viesť k nežiaducim účinkom, a preto sa odporúča konzultovať jeho použitie s lekárom, najmä ak máte alergiu na orechy alebo užívate lieky.

Alergické reakcie na orechový čaj: Na čo si dávať pozor?

Pri konzumácii orechového čaju je dôležité vziať do úvahy riziko alergických reakcií, najmä u osôb citlivých na orechy. Orechy sú známe ako silné alergény, ktoré môžu u niektorých ľudí vyvolať nežiaduce reakcie. Medzi bežné príznaky alergie patrí svrbenie, vyrážky, opuchy, tráviace ťažkosti, dýchavičnosť alebo v závažných prípadoch anafylaktický šok.

Ak máte podozrenie na alergiu na orechy alebo už viete, že ste na ne alergickí, orechový čaj by ste nemali konzumovať. Aj malý kontakt s orechovými škrupinami alebo listami môže vyvolať reakciu. V prípade, že ste náchylní na alergie, odporúča sa konzultovať užívanie orechového čaju s lekárom.

Ďalšou dôležitou informáciou je, že orechový čaj nemusí byť vhodný pre deti alebo osoby so špecifickými zdravotnými problémami, ako sú poruchy trávenia alebo ochorenia pečene. Preto je vhodné oboznámiť sa s jeho zložením a prípadnými vedľajšími účinkami pred jeho zaradením do stravy.

Alternatívne bylinkové čaje na kašeľ:

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je známy svojimi silnými protizápalovými a otepľujúcimi účinkami. Obsahuje gingerol, ktorý pomáha uvoľňovať hlieny, zmierňuje podráždenie hrdla a posilňuje imunitu. Je ideálny pri vlhkom kašli, pretože podporuje vykašliavanie, a taktiež pomáha pri bolesti v krku. Pri príprave čaju stačí nastrúhať kúsok čerstvého zázvoru, zaliať ho horúcou vodou a nechať lúhovať 10 minút. Pre lepší účinok môžete pridať med a citrón.

Lipový čaj

Lipový čaj má jemnú chuť a výrazné upokojujúce vlastnosti. Podporuje potenie, čím pomáha znižovať horúčku, a zmierňuje suchý kašeľ. Jeho upokojujúci účinok na podráždené hrdlo z neho robí ideálny nápoj pri prechladnutí. Obsahuje flavonoidy, ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky. Čaj z lipového kvetu môžete piť pred spaním, pretože uvoľňuje napätie a podporuje kvalitný spánok.

Oreganový čaj

Oreganový čaj je silný prírodný pomocník pri infekciách dýchacích ciest. Obsahuje karvakrol a tymol, ktoré majú antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Tento čaj pomáha zmierniť zápaly, uvoľniť hlieny a podporuje celkové zdravie dýchacích ciest. Jeho príprava je jednoduchá – lyžičku sušeného oregana zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 5-10 minút.

Tymiánový čaj

Tymiánový čaj pôsobí antisepticky a pomáha uvoľňovať hlieny. Je účinný pri vlhkom aj suchom kašli, pretože zmierňuje podráždenie slizníc. Obsahuje tymol, ktorý má dezinfekčné účinky a podporuje regeneráciu dýchacích ciest. Tymián je tiež bohatý na antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém. Čaj sa pripravuje z čerstvého alebo sušeného tymianu a má príjemnú, aromatickú chuť.

Skorocelový čaj

Skorocelový čaj je známy svojimi hojivými a protizápalovými vlastnosťami. Pomáha pri bolestivom kašli, upokojuje podráždené dýchacie cesty a podporuje regeneráciu slizníc. Skorocel obsahuje slizové látky, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu na slizniciach a zmierňujú podráždenie. Tento čaj je vhodný na konzumáciu počas dňa, pričom stačí jednu čajovú lyžičku sušeného skorocelu zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať 10 minút.

Šalviový čaj

Šalviový čaj má silné antibakteriálne a protizápalové účinky, vďaka čomu je ideálny pri bolestiach hrdla a kašli. Šalvia obsahuje cineol, ktorý zmierňuje zápaly a pomáha pri zahlienení. Tento čaj je tiež vhodný na kloktanie, pretože dezinfikuje ústnu dutinu a hrdlo. Pri príprave použite sušené lístky šalvie a zalejte ich horúcou vodou. Lúhujte 5-7 minút a podľa chuti pridajte med.

Medovkový čaj

Medovkový čaj je známy svojimi upokojujúcimi vlastnosťami a je ideálny na večer, keď kašeľ narúša spánok. Má jemnú chuť a obsahuje látky, ktoré zmierňujú podráždenie dýchacích ciest. Medovka lekárska pomáha uvoľniť napätie a podporuje kvalitný spánok, čo je pri ochoreniach dôležité pre regeneráciu organizmu.

Čaj z mäty piepornej

Čaj z mäty piepornej obsahuje mentol, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty, zlepšuje dýchanie a zmierňuje bolesti hrdla. Má tiež mierne anestetické účinky, ktoré znižujú nepríjemné podráždenie v krku. Je vhodný na pitie po jedle, pretože podporuje trávenie a zmierňuje nevoľnosť, čo môže byť užitočné pri prechladnutí.

Feniklový čaj

Feniklový čaj je jemný a vhodný aj pre deti. Pomáha rozpúšťať hlieny a podporuje vykašliavanie. Fenikel má upokojujúce účinky na tráviaci systém, čo ho robí ideálnym pri kombinovaných ťažkostiach s kašľom a trávením. Stačí lyžičku feniklových semien zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať 10 minút.

Anízový čaj

Anízový čaj má výraznú chuť a je známy svojimi expektoračnými vlastnosťami, ktoré podporujú uvoľňovanie hlienov. Je skvelý pri ochoreniach dýchacích ciest, najmä keď je kašeľ sprevádzaný zahlienením. Aníz obsahuje látky, ktoré tiež zmierňujú zápaly a bolesti hrdla.

Rebríčkový čaj

Rebríček obyčajný je výborný na zmiernenie zápalov dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie. Má aj mierne antiseptické vlastnosti a pomáha regenerovať podráždené sliznice. Jeho jemná chuť je príjemná na pravidelnú konzumáciu počas choroby.

Čaj z ibišteka

Ibištekový čaj je bohatý na vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém. Pomáha zvlhčovať sliznice, zmierňuje kašeľ a podporuje regeneráciu dýchacích ciest. Má osviežujúcu chuť, ktorá ho robí obľúbeným u detí aj dospelých.

Čaj z materinej dúšky

Materina dúška je známa svojimi antiseptickými vlastnosťami a schopnosťou uvoľniť dýchacie cesty. Pomáha pri zahlienení a zmierňuje kašeľ. Má aromatickú chuť a je výborným prírodným liekom na ochorenia dýchacích ciest.

Čaj z borovicových výhonkov

Tento čaj má dezinfekčné a expektoračné účinky, ktoré pomáhajú uvoľňovať hlieny a čistiť dýchacie cesty. Je ideálny na konzumáciu pri prechladnutí, najmä ak je sprevádzané kašľom. Borovicové výhonky obsahujú éterické oleje, ktoré majú blahodarné účinky na dýchacie cesty.

Aktualizovaný článok: 20.01.2025

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.11.2021 06:45

Čaj som ešte neskúšala, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

21.11.2021 11:17

Pila som ho ako dieťa uvarený aj s cibuľou

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.02.2022 21:53

Rada vyskúšam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.