Len málokto odolá možnosti pochutnať si na chutnučkom burgeri. Možno iba vegetariáni, vegáni a vitariáni :) A práve preto si dnes ukážeme ako si ho pripraviť doma - čiže v čo najzdravšej forme. A dokonca to bude úplná domáca strava, lebo u nás nájdete aj recept na to, ako si doma upiecť aj chrumkavé burger žemle
Tak sa do toho pustite a určite si pochutnáte len čo je pravda
Suroviny na prípravu burgeru:
- 1 H cícer suchý
- + voda z uvareného cíceru podľa potreby
- ½ väčšej cukety (alebo 1 stredne veľká)
- 1 ks cibuľa stredne veľká
- 3 strúčiky cesnak
- podľa chuti soľ himalájska
- podľa chuti čierne mleté korenie
- podľa chuti chilli
- 2 PL lahôdkové droždie
- 3 PL ľanové semienko
- 3 PL múka celozrnná pšeničná
- podľa potreby strúhanka
- olej olivový
Okrem toho budete potrebovať:
- burgerové žemle
- guacamole
- paradajky
- špenátové listy
Čas prípravy: 45 minút varenie cíceru a 20 minút na 200 °C
Odporúčame vyskúšať: Coconut Snowballs - Kokosové snehové guličky
Postup prípravy domáceho burgeru:
1. Večer, deň pred prípravou a pečením burgerových placiek si namočíme 1 hrnček cíceru a namáčame do rána ďalšieho dňa. Ráno vodu zlejeme, nalejeme novú a cícer varíme približne 45 min. pokým nezmäkne. Vodu z uvareného cíceru si zlejeme do nádoby.
2. Cícer vymixujeme do hladka spolu s vodou z uvareného cíceru, vodu pridávame podľa potreby, aby zmes nebola príliš vodnatá, iba hladká (napr. ako nátierka).
3. Vymixovaný cícer si zatiaľ odložíme bokom. Cuketu si očistíme, rozrežeme, vnútro z cukety vydlabeme a očistenú cuketu si nastrúhame. Vydlabané vnútro z cukety na prípravu bugerov potrebovať nebudeme, môžete ho využiť inak. Nastrúhanú cuketu osolíme a necháme postáť, aby pustila šťavu. Cuketu si v rukách „vyžmýkame“.
4. Cibuľu a cesnak si očistíme, cibuľu nakrájame a posmažíme na olivovom oleji. K cibuli pridáme prelisované strúčiky cesnaku, ochutíme soľou, čiernym mletým korením a trochou chilli.
Odporúčame vyskúšať: Zdravé Recepty - Cheesecake s lesným ovocím
5. Cuketu zmiešame s cícerovou pastou, cibuľou a cesnakom, pridáme lahôdkové droždie, ľanové semienka, múku a strúhanku podľa potreby. Všetky suroviny spolu zmiešame a v prípade potreby dochutíme soľou, korením a môžeme pridať znova trochu chilli. Strúhanku pridávame, kým sa nám nevytvorí masa, ktorá sa nám nebude rozpadávať pri tvorení placiek.
6. Nakoniec už len vytvarujte placky, plech alebo misu na pečenie potrite olejom, poukladajte placky a pečte pri 200 stupňoch 10 min. z každej strany.
7. Nakoniec už len Rozrežeme domáce žemle, obe časti rozkrojenej žemle potrieme avokádovým dipom (guacamole so sušenými paradajkami podľa nášho receptu). Na žemle dajte umyté listy špenátu, placku, paradajky nakrájané na kolieska, znova špenátové listy a žemle spojte.
Odporúčame vyskúšať: Zdravá maškrta - Čokoládový cous-cous koláč
Prajeme dobrú chuť
Zdroj: dontbefakebakesomecake.sk