Brokolica je zelenina plná vitamínov, obsahuje aj kyselinu listovú, železo, vápnik, zinok či horčík. Zlepšuje trávenie, zrýchľuje metabolizmus a podporuje imunitu. To je len pár z jej účinkov pre naše telo.
Skvele sa hodí k cestovinám, či už zapekaným spolu s karfiolom alebo so syrovou omáčkou a kuracím mäsom. Nezdravšia alternatíva ako pripraviť túto zeleninu, je vysmažiť ju v trojobale ako karfiol.
Čo však určite nesmie chýbať vo vašom jedálničku je brokolicová polievka. Hustá, krémová mliečna polievka, ktorá vás zasýti a veľmi si na nej pochutíte. Táto polievka ja skvelá aj pre deti, avšak vtedy by ste mali vynechať cesnak a obmedziť aj korenie. Keďže je jemná a úplne rozmixovaná, môžu ju zjesť aj veľmi malé deti, alebo tí, čo majú problémy so žuvaním.
Odporúčame prečítať: Zdravý recept: Krémová šošovicovo-mrkvová polievka
Budeme potrebovať:
- 1 brokolicu
- 2 mrkvy
- 2 petržleny
- 3 zemiaky
- 2 stredne veľké cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 PL masla
- 150 ml smotany na šľahanie
- 200 ml mlieka
- soľ, čierne a nové korenie, bobkový list
Postup:
1. Brokolicu rozdelíme na menšie časti, umyjeme a dáme do hrnca nad parou, lebo takto stratí menej živín ako pri varení. Priebežne ju kontrolujeme a keď do nej s ľahkosťou pichneme vidličku, je hotová.
2. Mrkvu, petržlen a zemiaky očistíme a pokrájame na malé kúsky. Cibuľu ošúpeme a tiež pokrájame. Do hrnca dáme maslo, pridáme cibuľu a trochu opražíme. Po chvíli pridáme mrkvu a petržlen a ešte chvíľu necháme restovať. Nakoniec do hrnca dáme aj zemiaky a všetko zalejeme buď vývarom alebo vodou, ktorou sme parili brokolicu – zintenzívni sa tak jej chuť. Pridáme 1 nové a asi 5 guľôčok čierneho korenia, bobkový list a soľ. Varíme, dokým nie je zelenina mäkká.
3. Keď sa nám uvarí zelenina, vyberieme korenie a bobkový list, pridáme uparenú brokolicu a všetko dobre rozmixujeme. Prilejeme smotanu na šľahanie a mlieko – množstvo závisí aj od toho, ako chcete mať polievku hustú. Cesnak prelisujeme a dobre v polievke premiešame, dochutíme soľou a mletým korením.
Odporúčame prečítať: Pestrá šošovicová polievka po domácky
4. Polievku môžeme podávať s opečeným pečivom, chlebom alebo aj rožkami, ktoré sme trocha potreli olejom zmiešaným s cesnakom. Na tanieri ju ešte môžete dozdobiť ružičkami brokolice, nasekanou petržlenovou vňaťou alebo strúhaným syrom.
Mne nezostáva nič iné len popriať vám dobrú chuť!
Barbora Vizváryová